Gazdaság
Óvatosan a zálogkölcsönt adókkal
A szolgáltatók a futamidőt az általános 30–180 nap helyett igen rövid, egy-három napban szabják meg, megkárosítva az ügyfelet
Egyes zálogkölcsönt nyújtó vállalkozások a futamidőt – az általános 30–180 nap helyett – extrém rövid, egy-három napban határozzák meg. Ezt követően pedig több hónapos türelmi időt és különböző késedelmi díjakat alkalmaznak – adta hírül tegnap az MNB.
A hitelek futamidőre vonatkozó teljes díja (THM) törvényileg maximalizált, kézizálogkölcsön esetében nem haladhatja meg a jegybanki alapkamat 39 százalékkal növelt mértékét. A THM számításánál azonban a türelmi idő alatt fizetendő késedelmi díjakat, költségeket nem kell figyelembe venni, így ha ezen konstrukcióknál nem történik meg a néhány napos futamidőn belüli törlesztés, úgy a költségek a nem szerződésszerű (késedelmes) teljesítés miatt jelentősen megnőhetnek – olvasható az MNB közleményében.
Mint ismert, a kézizálog-hitelezés során a fogyasztók rendszerint nemesfém tárgyakat, festményeket, drágaköveket adnak fedezetként zálogba, a hitelező pedig a tárgyak becsült értéke alapján kölcsönt nyújt. A zálogtárgy a kölcsönösszeg, valamint a kamatok, díjak megfizetésével a futamidő alatt bármikor kiváltható. A fogyasztók viszont jellemzően havi rendszerességgel jutnak bevételhez, így a néhány napos futamidőre kötött szerződéseknél könnyen előfordulhat a többletköltségekkel járó késedelmes teljesítés.
A jegybank nyomatékosan felhívta a figyelmet arra, hogy a szerződés aláírása előtt alaposan vizsgálják meg a feltételeket, különösen azt, hogy milyen költségek merülnek fel, ha a futamidő alatt nem történik meg a zálogtárgy kiváltása. Megfontolandó olyan futamidejű szerződést kötni, amely idő alatt biztosított a kölcsön megfizetése, ellenkező esetben a költségek jelentősen megnőhetnek.
Az MNB jelezte az érintett pénzügyi intézmények felé a futamidő tartamával kapcsolatos fogyasztóvédelmi elvárásait, a jövőben pedig kiemelt figyelemmel kíséri a a kézijelzáloggal foglalkozókat és az általuk alkalmazott kézizálogkölcsön-konstrukciók alakulását.
Hiába az alacsony kamat, nincs áttörés
A jegybank egyre alacsonyabb kamatot határoz meg mind a lakossági, mind a vállalati hitelfelvevőknek. Ennek ellenére nem hozott áttörést a banki hitelezésben a május. A tovább csökkenő kamatok ellenére úgy tűnik, lelassult a lakossági hitelek kihelyezésének növekedése. Májusban 23,8 milliárd forintnyi lakáshitelre kötöttek szerződést a bankok, ami egy év alatt 13 százalékos növekedést jelent, holott az előző negyedévekben másfélszereződéshez szoktunk hozzá. Eközben továbbra is inkább stagnál, mint nő a fogyasztási hitelek kihelyezése. Igaz, az alacsony bázisról újrainduló szabad felhasználású jelzáloghitelek 14, az autóhitelek 41 százalékos kihelyezés-növekedést mutatnak, a legnagyobb és legkomolyabb részt képviselő személyi hitelek 14 százalékkal visszaestek.