Gazdaság

Ötmilliárd forintnyi nemzeti támogatás a dohánytermelőknek

Több, vissza nem térítendő kifizetést is megindított a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal a hazai állattartók számára

Igényelhető a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál a tenyészkoca állatjóléti támogatás. A héten lejár a dohánytermelők jelentkezése az új szerkezetátalakítási programba, és a zöldítéshez kapcsolódó módosításokra is csak néhány napig van lehetőség.

sertés 20151005
A sertéstartók már igényelhetik a második negyedévre szóló tenyészkoca állatjóléti kifizetést is (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Hamarosan lejár a dohánytermelők határideje, hogy jelentkezzenek az új szerkezetátalakítási programba. A jogosult termelőknek október hetedi­kéig van idejük, azt követően már nincs módjuk a jelentkezésre, és kimaradnak az állami támogatásból. Ismert, korábban az európai uniós támogatásokat a dohánytermesztők is igénybe vehették, ám a rendszer átalakulásával erre már nincs módjuk. Ezért a jövőben mintegy ötmilliárd forintos nemzeti támogatást ad a kormány az ágazatnak, amely három részből áll: a korábban is meglévő átmeneti támogatás folytatásából, a szerkezetátalakítási programból, valamint a de minimis (csekély összegű) konstrukciókból. Az összeg nagyobb részét, 3,5 milliárd forintot átmeneti nemzeti támogatásként, a fennmaradó másfél milliárdot pedig a de minimis forrásból folyósítják majd a termelőknek. Az idei támogatási feltételek teljesítése esetén várhatóan 2016 második negyedévében fizetnek a gazdálkodóknak. A támogatás mértéke hektáronként átlagosan kilencszázezer forint. Fontos lehetőség, hogy ha a programba bejelentkező dohánytermelő családi gazdaságban vagy közeli hozzátartozójával közösen termel dohányt, lehetősége van a szerkezetátalakítási programban vállalt kötelezettségeit legfeljebb három további személlyel, úgynevezett együttműködő termelővel megosztani.

Már igényelhető a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál (MVH) a tenyészkoca állatjóléti kifizetés is, az állattartóknak erre ebben a hónapban van lehetőségük. A tenyészkoca állatjóléti támogatás második negyedéves kifizetését azon ügyfelek igényelhetik, akik rendelkeznek a 2015/2016-os támogatási évre vonatkozó támogatási kérelmet jóváhagyó határozattal. Az intézkedés célja, hogy vissza nem térítendő támogatásban részesüljenek azok a gazdálkodók, akik az előírásokon túlmutató, jobb tartási körülményeket biztosítanak a tenyészkoca, illetve a tenyésztésbe fogott süldő tartása során. A tárgynegyedéves jogos igények kifizetésére 2,155 milliárd forint áll rendelkezésre.

Csütörtökig jelölhetik ki ismételten a gazdálkodók a zöldítéshez kapcsolódó úgynevezett ökológiai célterületet (EFA). Az Európai Unió által jóváhagyott lehetőséget azok vehetik igénybe, akik az egységes kérelemben jelöltek ugyan EFA-t, de az MVH nem vagy nem mindet hagyta jóvá. Vagyis ha valaki öt százalékot jelentett az egységes kérelemben, de abból két százalékot az MVH nem hagyott jóvá, akkor számára ennek a két százaléknak a pótlására nyílik lehetőség új EFA-területek bejelentésével. A módosítás fontos, mivel az uniós területalapú támogatást és a hozzá kapcsolódó zöldítési támogatás összegét befolyásolhatja az ökológiai terület kijelölésének módja.