Gazdaság

Összehangolt uniós pályázati stratégia kell

A 2010 előtti uniós támogatási rendszer széttagolt és nehezen átlátható volt, a támogatási programok cél­jait, forrásait és intézményrendszerét pedig nem hangolták össze – közölte tegnap jelentésében az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

A szervezet meg­állapította, hogy a pályázati lehetőségeket 2006-ban nem úgy dolgozták ki, hogy a fejlesztési terv legfontosabb céljait, vagyis a munkahelyteremtést és a gazdaság felpörgetését el lehessen érni, így nem érvényesült a projektmenedzsment-szemlélet, és az uniós forrásokat nem befektetésként kezelték. Az ÁSZ megjegyezte azt is, hogy a 2010 óta a források lekötésének hatékonysága fokozatosan javult, ugyanakkor szembetűnő a koncentrált stratégiai tervezés hiá­nya, valamint a források kifizetésének elhúzódása: a pénzek nehezen és lassan jutottak el a kedvezményezettekhez, ez pedig negatívan befolyásolta az eredményességet.

Emlékeztettek, hogy elemzésük szerint hazánk számára az európai uniós tagság nettó pénzügyi mérlege egyértelműen előnyösen alakult, és ez a tagság első évei után tovább erősödött, de a hátrányos helyzetű ré­giók felzárkóztatását, a regionális különbségek csökkentését a fejlesztési források – a kiemelkedő kifizetési, felhasználási arányok ellenére – csak részben tudták teljesíteni.

Kiemelték: a 2014 és 2020 közötti időszakra olyan összehangolt pályázati stratégiára van szükség, amely javítja a magyar társadalom életszínvonalát, munkahelyeket és hozzáadott értéket teremt, és katalizátorként támogatja a gazdasági növekedést.