Gazdaság
Összefogásra van szükség a mátrai térség fejlesztéséhez
Egyre inkább kifelé jönnek Budapestről a nagyobb beruházások

Becsó Zsolt, Nógrád megyei fideszes országgyűlési képviselő – ugyancsak Mátra-lobbista – felidézte: már az előző uniós pénzügyi ciklusban is jelentős eredményeket sikerült elérni, mintegy 60 milliárd forintnyi fejlesztési forrás állt rendelkezésre. Ebben az időszakban újult meg a mátrai szálláshelyek jelentős része, turisztikai attrakciókat fejlesztettek, előrelépett az örökségvédelem, a borturizmus, a falusi turizmus és a rendezvényszervezés is. Szerinte a megoldást egy komplex fejlesztési program összeállítása jelentené, amelyhez kormányzati támogatást kell nyerni. Kis, pontszerű fejlesztések helyett nagyobb léptékekben, átfogó programokban kell gondolkodni. Létre kell hozni egy mátrai fejlesztési társaságot, hogy a Mátra Budapest és a Balaton után a harmadik legfontosabb turisztikai célállomás legyen – mondta.
Szabó Róbert, a Heves Megyei Közgyűlés fideszes elnöke ugyancsak az összefogás jelentőségét emelte ki. A Mátra az egyetlen brand a térségben a turizmus területén, amelyet építeni kell, ez pedig csak összefogással lehetséges. A Mátra versenyképességét nagymértékben határozza majd meg, hogy milyen hatékonysággal tudja felhasználni a rendelkezésére álló területfejlesztési forrásokat - hangsúlyozta. Kitért arra is: a nagyobb beruházások a központi régióból, Budapestről már „kifelé jönnek”, fontos tehát, hogy Heves megye és a mátrai térség is haszonélvezője legyen ennek. Azt is mondta, hogy a lobbi önmagában kevés, ha nincsenek jó projektek, e téren pedig még van min csiszolni.
Lénártné Benei Anikó, az ÖMSZ elnöke az MTI-nek elmondta: az Európa a polgárokért elnevezésű uniós pályázat keretében szervezték meg azt a szakmai fórumsorozatot, amely a mátrai térség fejlesztési lehetőségeinek jobb kihasználását, az együttműködési formák hatékonyabbá tételét, illetve az uniós források legoptimálisabb felhasználását szolgálja. Az októberben záruló tíz hónapos programsorozat keretében igyekeznek felmérni, hogy a térség önkormányzatai, a gazdasági és a civil élet szereplői milyen elképzeléseket, fejlesztéseket szeretnének megvalósítani a jelenlegi tervezési ciklusban. Terveik szerint ezek alapján nagy, a kormányzat által támogatott gazdasági és turisztikai fejlesztési projekteket is össze tudnak majd állítani – mondta.