Gazdaság

Országszerte nőnek az albérleti díjak, főleg augusztusban

Az egyetemi városokban jelentős az árváltozás

Több elemzés is azt mutatja, hogy növekedtek az ingatlanbérleti díjak az elmúlt három évben, főleg az egyetemi városokban. Budapest külső részein is jelentősen emelkedtek az árak.

Szűkül a diákok előtt az albérleti piac, a tulajdonosok ugyanis sok esetben hosszabb távra, munkavállalóknak adják ki lakásaikat. Ez a tendencia főként a keresettebb, kisebb lakásokra igaz – felelte kérdésünkre tegnap Rutai Gábor, a Duna House elemzési vezetője. A bérleti árak viszonylatában országrészenként jelentős eltérések vannak. Az átlagár hatvan négyzetméteres lakások esetén négyzetméterenként Pécsett ezernégyszáz, Kecskeméten ezerháromszáz, Budapesten (a belső kerületekben) kétezer-nyolcszáz–háromezer, Debrecenben ezernégyszázötven forint. Tavalyhoz képest átlagosan húsz- huszonöt, tavalyelőtthöz képest pedig harminc-harmincöt százalékkal nőttek az árak – tette hozzá.

A vezető elemző felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt három évben új szokást figyeltek meg: a diákoknak egyre gyakrabban vásárolnak a szülők ingatlant (sok esetben hitelből), és a nem lakott szobákat kiadják, ezzel térítve meg a befektetésüket.

Az Ingatlan.com elemzése szerint Budapesten átlagosan havi százezer forintos bérleti díjért kínálták a negyven négyzetméternél kisebb garzonlakásokat július közepén. Ez éves összevetésben tizenkét százalékos emelkedést jelent. A nagyobb, negyven-nyolcvan négyzetméteres kiadó lakásoknál nyolc százalékkal száznegyvenezer forintra, a nyolcvan-százhúsz négyzetméteres lakások esetében hét százalékkal, 247 ezer forintra emelkedtek a bérleti díjak. Fajlagosan a garzonok a legdrágábbak, ami leginkább az egyedül vagy kettesben élő egyetemistáknak felel meg. Folytatódik a városközponttól távolabbi területek felzárkózása, ugyanis Budapest külső részein jelentősen emelkedtek az árak, mivel ezekben a kerületekben (például a negyedikben, a tizedikben, a tizenkilencedikben) jóval több a negyven négyzetméternél kisebb ingatlan.

Az ingatlanárak és a lakbérek is jelentősen növekedtek az egyetemi városokban – derül ki az OTP Ingatlanpont elemzéséből is. Szegeden, Pécsen, Debrecenben, Sopronban, Miskolcon, Veszprémben, valamint a fővárosi egyetemekhez közeli kerületekben átlagosan húsz százalékkal emelkedett a lakások négyzetméterára az elmúlt három évben. Az egyetlen város, ahol nem tapasztalható rohamos drágulás, az Győr, ahol a negyven-nyolcvan négyzetméteres lakások bérleti díja minimális mértékben csökkent. Nem csak Budapesten, a többi egyetemi városban is jellemzően gazdaságosabb egy személynek nagyobb ingatlant bérelnie, mint garzont.