Gazdaság
Oroszország a pénzügyi szakadék szélén
Válságos a helyzet Oroszországban, a kamatemelés dacára 15 százalékkal zuhant a rubel
Az orosz hatás a globális tőkepiacokra is begyűrűzött és a pesti börzén is eladók kerültek felül. Három és fél éve nem esett ekkorát a Budapesti Értéktőzsde irányadó mutatója. A BUX zárás előtt 4,3 százalékos mínuszban áll. A legnagyobb veszteséget az orosz az OTP szenvedte el, amely nap közben már 9 százalékos mínuszban is járt. A forint is megszenvedte a napot, az euróval szemben a 314, a svájci frankkal 261-es szintig gyengült.
Válságtanácskozást tartott a kormány
Az orosz kormány rendkívüli tanácskozásán a rubel megszilárdítását célzó lépéseket dolgoztak ki. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök az Oroszországban kialakult pénzügyi-gazdasági helyzet miatt ült össze a kabinet több tagjával, az orosz elnök tanácsadójával és a jegybank elnökével.
Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter nagyon komolynak minősítette a kialakult helyzetet és azt hangsúlyozta, most a bankrendszer támogatása a legfontosabb, hogy a pénzintézetek fennakadás nélkül működjenek. Ehhez biztosítani kell a jegybank és a kormány lépéseinek összehangolását. A kormányfő vezette tanácskozást megelőzően Szergej Svecov, az orosz jegybank alelnöke kritikusnak nevezte a pénzpiacon kialakult helyzetet, miután az orosz fizetőeszköz árfolyama soha nem látott mértékben zuhant.
Délben 69 rubelen, fél egykor már 71 rubelen állt a dollár. Negyed kettőkor érte el eddigi napon belüli csúcsát a dollár, ekkor 78,40 rubelt ért. Innen azonban szerényen erősödni kezdett a rubel 14 óráig.
Az irányadó indexek közül a dollárban számított RTS több mint 15 százalékos mínuszba került délutánra, hűen leképezve az orosz fizetőeszköz gyengülését, majd elindult felfelé. Helyi idő szerint délután négy óra után 5 perccel az RTS 631,90 ponton állt, 86,42 ponttal, 12,03 százalékkal csökkent hétfői záróértékéhez képest.
Régiós kockázatot jelent Oroszország
A gyengülő euróövezet mellett most már az oroszországi pénzügyi válság is kockázatot jelent Közép- és Kelet-Európa EU-gazdaságainak növekedésére - állapították meg keddi tanulmányukban londoni pénzügyi elemzők. Londoni elemzők számítása szerint jövőre 2-8 százalékkal zuhanhat az orosz gazdaság teljesítménye, a közép- és kelet-európai térség oroszországi exportjának 18-50 százalékos visszaesésével járhat.
A másik - potenciálisan még "robbanásveszélyesebb" - átszűrődési kockázatot a pénzügyi rendszerek közötti kapcsolatok jelentik. A közép- és kelet-európai gazdaságok közvetlen pénzügyi kapcsolatai Oroszországgal csekélyek, amit mutat, hogy a térség valutái csak mérsékelten, 0,5-1,0 százalék közötti mértékben gyengültek kedden az euróhoz képest az oroszországi pénzügyi válság újabb híreire.
Az országcsoport azonban közvetve mégis ki van téve az oroszországi válságnak, mégpedig az osztrák bankszektoron keresztül, amelynek mind Közép- és Kelet-Európában, mind az orosz piacon jelentős érdekeltségei vannak, így járványközvetítővé válhat - fejtegették a Capital Economics
Elkésett az orosz jegybank
Londoni elemzői vélemények szerint valószínűleg elkésett az orosz jegybank az éjszaka végrehajtott rendkívüli, 6,50 százalékpontos kamatemeléssel, és most már csak a devizapiaci intervenció, illetve végső esetben valamilyen formájú tőkekorlátozás bevezetése maradt az eszköztárában. Egybehangzó citybeli előrejelzések szerint ráadásul a meredek kamatemelés és az olajárak zuhanása együtt mély recesszióba sodorhatja jövőre az orosz gazdaságot, és Moszkva elveszítheti befektetési ajánlású hitelminősítését is.
Cristian Maggio, a TD Securities globális befektetési tanácsadó cég londoni részlegének felzárkózó piaci kutatási igazgatója keddi kommentárjában úgy vélekedett: az orosz jegybank nagy lehetőséget szalasztott el azzal, hogy nem mutatott fel ilyen monetáris tűzerőt a rubelválság korábbi szakaszában, amikor ez még hatékonyabb lehetett volna.
Az orosz jegybank implicit módon "feláldozta a gazdaságot a pénzügyi stabilitásért", ha ugyanis az olajár és a jegybanki alapkamat 2015 jelentős részében is a mostani szinteken marad, akkor az orosz hazai össztermék (GDP) "több százalékos" visszaesésére kell számítani - jósolta Cristian Maggio.
A TD Securities globális befektetési tanácsadó szerint a nyugati szankciókhoz kötődő politikai kockázat most már egybeolvadt a rubel árfolyamzuhanásának új hajtóerejével, az alacsony olajárakkal.Ebben a helyzetben "lehetséges, de nem tanácsos" a további monetáris szigorítás, és mivel az eddig végrehajtott kamatemelés nem hozott gyógyírt a rubel bajaira, a következő lépés a nagyarányú devizapiaci intervenció lehet. Ha ez is kudarcot vall, az egyetlen logikus végkövetkeztetés az, hogy az orosz hatóságoknak szelektív tőkekorlátozásokat kell életbe léptetniük - vélekedett a TD Securities vezető londoni elemzője.