Gazdaság
Óriási a tétje a vasárnapi görög népszavazásnak
Gőzerővel folyik a küzdelem a szavazatokért
Számos európai politikus megismételte, hogy a referendumon valójában az euróövezeti tagságukról szavaznak a görögök. Az athéni vezetés szerint ezzel az érveléssel egyszerűen megpróbálják "terrorizálni" a görög népet annak érdekében, hogy a megszorításokra voksoljon.
Londoni pénzügyi elemzők szerint a görög gazdaságban katasztrofális, Közép-Európában ugyanakkor jóval enyhébb következményei lennének a Grexitnek, vagyis Görögország távozásának az euróövezetből.
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő által elvégzett szimulációs modellszámítások azt mutatják, hogy a Grexitet követő két évben a görög hazai össztermék 25 százalékkal zuhanna, a régi-új valuta, a drachma pedig a görög euróövezeti csatlakozás előtt rögzített 340 drachma/euróról az idei negyedik negyedévre 540 drachma/euróig gyengülne. A Capital Economics elemzőház a közép-európai járványhatásokról összeállított prognózisában ugyanakkor arra a következtetésre jutott, hogy a térségi gazdaságok Grexit esetén is 3-4 százalékkal növekednének a következő két évben.
Fordult a kocka, többségben az igennel szavazók
A görög lakosság körében relatív többségbe kerültek azok, akik igennel szavaznának vasárnap. Az Elefterosz Tiposz című konzervatív újság megbízásából végzett közvélemény-kutatásban a megkérdezettek 47,1 százaléka mondta azt, hogy támogatja a hitelezők által javasolt reformintézkedéseket, 43,2 százalékuk viszont azok elfogadása ellen van. A hét elején többségben voltak a hitelezőkkel való megállapodás ellenzői, a bankok zárva tartásának és a tőkekorlátozásoknak a mindennapok valóságára gyakorolt hatása miatt azonban sokan meggondolták magukat.
A görög kormány vasárnap döntött úgy, hogy július 7-ig bezárja a bankokat és tőkekorlátozásokat vezet be. Egyebek között 60 euróban limitálták a helyi kibocsátású bankkártyával naponta felvehető készpénz összegét. A bankautomaták előtt hosszú sorok állnak, a napi 60 eurót sokan csak több próbálkozásra tudják felvenni, mert egy-egy ATM legtöbbször csak legfeljebb 20 eurót ad ki.
Egy névtelenül nyilatkozó görög bankvezető a Reutersnek nyilatkozva kijelentette, hogy a jövő hét keddre elfogyhat az összes készpénz a bankokból, ha mindenki felveszi a napi 60 eurót, mivel a likviditást eddig biztosító Európai Központi Bank (EKB) elzárta a pénzcsapokat. Az EKB kormányzótanácsa - csakúgy mint vasárnap - szerdán is úgy döntött, hogy fenntartja a görög bankok likviditási támogatását, de nem változtat a vészhelyzeti likviditási alapjából igénybe vehető források múlt héten pénteken 89 milliárd euróban meghatározott keretösszegén.
Ciprasz még hisz egy jobb megállapodásban
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök szerdán televíziós beszédében arra kérte honfitársait, hogy szavazzanak nemmel a referendumon, mert az "döntő lépés lesz egy jobb megállapodás" felé vezető úton. Jánisz Varufakisz pénzügyminiszter az ausztrál ABC rádiónak, valamint a Bloomberg amerikai televíziónak csütörtökön egyaránt úgy nyilatkozott: nem zárja ki, hogy az "igen" szavazatok győzelme esetén a Ciprasz-kormány lemond.
Aki nemmel szavaz, az se számítson túl sok jóra
Az euróövezeti országok pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport vezetője viszont arra figyelmeztette a görög szavazókat, hogy tévednek, ha úgy gondolják, hogy Athén jobb pozícióból tárgyalhat a pénzügyi mentőcsomagról, ha a nem szavazatok győznek. Jeroen Dijsselbloem a holland parlamentben tartott tájékoztatásában úgy fogalmazott, Görögország és Európa is "nagyon nehéz" helyzetbe kerülne, ha a görögök elutasítják az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap reformjavaslatait.
Michel Sapin francia pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az igenek győzelmének esetén újraindulhatnak a tárgyalások a hitelezők és a görög kormány között. Görögország kiválása az euróövezetből nemkívánatos, és nincs is napirenden - tette hozzá.
Farkasszemet néz egymással Merkel és Hollande
Diplomáciai források szerint Francois Hollande francia elnök délelőtt telefonon egyeztetett Angela Merkel német kancellárral a görög válságról, amely egyértelművé tette a francia-német tandem közötti nézeteltérést. Németország szerdán azt jelezte, hogy egy új segélyprogramról csakis a referendum után lehet tárgyalni, míg Franciaország azonnali megállapodást sürgetett.
Az Európai Bizottság nem mérlegel különféle forgatókönyveket a népszavazás kimenetével kapcsolatosan, pusztán várja az eredményt, amelyet figyelembe fog venni - közölte Margaritisz Szkínász bizottsági szóvivő, megerősítve, hogy a népszavazás eredményének kihirdetéséig semmilyen tárgyalások nem lesznek Athén és hitelezői között. Szkínász azt is elmondta, hogy bár Jean-Claude Juncker, a bizottság elnöke a testület álláspontját hétfőn világossá tette, amikor azt kérte a görögöktől, hogy szavazzanak igennel, a kampányban nem vesz részt.
A Nemzetközi Valutaalap még a múlt héten készített, most csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésében megállapította, hogy Görögország adóssághelyzete fenntarthatatlan, ezért - a hitelezők által megkövetelt reformok végrehajtása mellett - 2018 végéig további 50 milliárd eurós külső finanszírozásra és fennálló hiteleinek átütemezésére, rosszabb esetben újabb jelentős adósságelengedésre lesz szüksége pénzügyi helyzetének stabilizálásához. Az IMF szakértői szerint a görög gazdaság növekedése a hitelezők által megkövetelt reformok megtorpanása miatt lassul, a Ciprasz-kormány januári hivatalba lépése óta történt gazdaságpolitikai változások miatt jelentősen nőtt az ország finanszírozási igénye.