Gazdaság

Önkormányzatok vizsgálata

Győr városa nem okozott vagyoni hátrányt az ügyészség szerint

A kormánytól azt a feladatot kapta az Állami Számvevőszék (ÁSZ), hogy a brókerügyeket illetően főleg az érintett önkormányzatokat vegye górcső alá. Az ÁSZ vizsgálja a nemzeti bankfelügyeletet is – mondta Domokos László, a számvevőszék elnöke a Heti Válasznak adott interjúban.

A jegybank már az első ellenőrzéskor kiderítette a pénzügyi szolgáltatóknál lévő visszásságokat, a számvevőszék elnöke ezért méltánytalannak tartja a jegybankon elverni a port.

Simor Andrásról, a Gyurcsány-éra alatt kinevezett jegybankelnökről is beszélt az interjúban Domokos. Azt mondta, a Magyar Nemzeti Bank 2013-ban lezárt ellenőrzése során azt tapasztalták, hogy korábban a jegybank makroelemzésekre hivatkozva adatokat kért be a bankoktól, ám megsértve az üzleti titkokra vonatkozó szabályokat, ezeket felhatalmazás nélkül külföldre továbbította, és kiadta a valutaalapnak. Simor egyébként offshore cégbotrányba is keveredett mandátuma alatt.

A brókerbotránnyal kapcsolatos, hogy elutasította az ügyészség a hűtlen kezelés miatti feljelentést a győri önkormányzat Quaestor-ügyletével összefüggésben. A határozat szerint bár több szempontból sem volt jó és átlátható döntés a várostól, hogy a brókercégre bízta a pénzét, vagyoni hátrány nem érte az önkormányzatot.

Az önkormányzat idén januárban vásárolt államkötvényt a Quaestoron keresztül, és bízta rá az azóta bedőlt brókercégre a város 999 987 373 forintját. A Quaestor offshore háttere ellenére azonban maga a megbízás törvényes volt: a határozat ugyanis rögzíti, hogy Borkai Zsolt polgármester jogosult volt az adásvételi szerződések megkötésére, amelyek teljesülése esetén a győri önkormányzat két hónap alatt csaknem 4,5 millió forint kamathoz jutott volna.