Gazdaság

Offshore-szálakat vizsgál a hatóság

Fidesz: lebuktak a szocialisták, befolyásos embereik érintettek a botrányban, legyenek azonnali ellenőrzések az ügyletek miatt

Az adóhatóság valamennyi offshore-szálat kivizsgál - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A Fidesz-frakció szerint az offshore-botrány bizonyítja: az ellenzék tele van korrupciós ügyekkel.

Halász János 20160409
Halász János (Fotó: Csudai Sándor)

A magyarországi offshore-szálak azonnali, egyenkénti kivizsgálását rendelte el a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter Orbán Viktor miniszterelnök kérésére. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében ismertette: a NAV megkezdte az úgynevezett Panama-papírok dokumentumaiban érintett magyar állampolgárok és cégek vizsgálatát, szakértői munkacsoport végzi a magyar vonatkozású információk elemzését. Az NGM felhívta a figyelmet: a hatályos előírások szabályozzák azt az esetet, amikor egy ténylegesen Magyarországon tevékenykedő cég egy másik országba, adott esetben adóparadicsomba csoportosítja át nyereségét, majd onnan - osztalék formájában - visszahozza Magyarországra azért, hogy kevesebbet vagy egyáltalán ne adózzon. A magánszemélyek ilyen cégektől szerzett jövedelmeinek adózását is szigorúan rögzíti a törvény, az így szerzett jövedelem után nemcsak 15 százalékos személyi jövedelemadót (szja), hanem 27 százalék egészségügyi hozzájárulást (eho) is fizetni kell.

Ha valaki nem tartja be a szabályokat, és nem fizeti meg az adót, vagy bizonyíthatóan kizárólag adóelkerülés céljából végez bizonyos tevékenységeket, az adóhatóság ellenőrzés keretében állapítja meg a be nem fizetett, eltitkolt adót. A jogszabályokat kijátszó cég vagy magánszemély az eltitkolt adó megfizetésén túl súlyos szankciókkal is számolhat: az adó­hiány 200 százalékára rúgó adóbírsággal sújtható, és nem kizárt, hogy tettét büntetőeljárásban is megvizsgálják a NAV pénzügyi nyomozói - figyelmeztet a tárca.

A Fidesz-frakció hétfőn azonnali kérdéssel fordul az Országgyűlésben a kormányhoz, kérve, hogy folytasson adóvizsgálatot az offshore-botrány érintettjei kapcsán. Halász János, a párt frakciószóvivője azt mondta: a panamai offshore-botrány újabb bizonyíték arra, hogy az ellenzék tele van korrupciós ügyekkel. Hozzátette: a szocialisták lebuktak, kiderült, hogy nagyon erős, befolyásos és aktív embereik érintettek az offshore-botrányban. Felidézte, hogy először az MSZP volt pénztárnoka, Boldvai László bukott le. Halász szerint lehetséges, hogy Boldvai László a felesége nevét felhasználva külföldön kezelt titkos milliókat. Boldvai a mai napig aktív és befolyásos szocialista politikus - jelentette ki Halász, és kitért arra is, hogy Boldvai húsz éven át volt országgyűlési képviselő, a szocialisták pénzügyi szakértője, egykori államtitkár és a szocialisták nógrádi elnöke. Utalt Tóbiás József MSZP-elnök azon nyilatkozatára, hogy Boldvai László továbbra is részt vesz a szocialisták pénzügyeinek rendbetételében.

10 20160409
Szólt arról is, hogy Erős János is „lebukott”, „az MSZP-s bankár”, a fejlesztési bank elnöke szintén „nyakig benne van” az offshore-botrányban. A Fidesz-frakció szóvivője megjegyezte: Simon Gábor, a szocialista párt volt elnökhelyettese szintén külföldi titkos számlákon rejtegetett százmilliókat.

Halász János újságírói kérdésre válaszolva közölte, Horváth Zsolt korábbi fideszes országgyűlési képviselő politikai pályáját már befejezte, párttisztsége nincs, vele és cégeivel sem tartanak kapcsolatot. Andy Vajna offshore-ügyeiről nem tud, közölte további felvetésre. Habony Árpád vagyonosodási vizsgálatának nyilvánosságra kerüléséről azt mondta, a Fidesz-frakció nem áll vele szerződéses kapcsolatban.

A Demokratikus Koalíció szóvivője, Gréczy Zsolt arra szólította fel Orbán Viktor miniszterelnököt, számoljon be, milyen kapcsolatban állt Horváth Zsolt volt fideszes képviselő offshore cégével. Az MSZP azt közölte: a párt számára csak a zéró tolerancia elfogadható offshore-ügyekben. Vona Gábor Jobbik-elnök azt mondta, akiről kiderül offshore-érintettsége, az veszítse el parlamenti mandátumát.

Minden országgyűlési képviselő évente köteles nyilvános vagyonnyilatkozatot tenni, és a jelenlegi nyilatkozati rendszerben minden gazdasági érdekeltségről be kell számolni, akár külföldön, akár itthon van bejegyezve - hívta fel a figyelmet a Fidesz. A  nagyobbik kormánypárt arra reagált, hogy a Jobbik-frakció nyilatkozattételre szólította fel a fideszes képviselőket esetleges offshore-érdekeltségükkel kapcsolatosan. A Fidesz kitér arra: a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségének minden fideszes képviselő eleget tett, azért vállalják a felelősséget.

Ami a nemzetközi botrányt illeti: ukrán oknyomozó újságírók újabb öt offshore vállalatra bukkantak, amelyeket állítólag Petro Porosenko jelenlegi elnök használt korábban adóelkerülésre. Az ukrán Szabadság híradása szerint 2003-ban büntetőeljárás is indult az ügyben, amit 2004-ben lezártak, bíróság elé nem került az ügy.

Tárik Abbász, Mahmúd Abbász palesztin elnök egyik fia majdnem egymillió dollárnyi, körülbelül 275 millió forintnyi részvény tulajdonosa egy, a Palesztin Hatósághoz közeli vállalkozásban - közölte egy izraeli újság. A cég a palesztin gazdaság egyik legmeghatározóbb szereplője, az 1994-ben a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Arab Palesztin Befektető Társaság.

Ártatlanságát hangoztatja a panamai offshore-botrányban érintett Mauricio Macri argentin elnök. Macri neve két offshore céggel hozható összefüggésbe. Az AP hírügynökség úgy tudja, az ügyészség már benyújtotta a hivatalos kérvényt a bíróságon, hogy vizsgálatot indíthasson az argentin elnök ellen.

David Cameron brit miniszterelnök elismerte: voltak részvényei néhai édesapja offshore befektetési vállalkozásában. Cameron közölte azt is: 2010-ben, amikor kormányfő lett, eladta feleségével közösen birtokolt részét harmincezer fontért.

Amerikai tisztségviselők még a panamai iratok nyilvánosságra hozatala előtt bocsánatot kértek Vlagyimir Putyin orosz elnöktől - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Nem közölte, hogy kitől érkezett bocsánatkérés, arról sem nyilatkozott, hogy pontosan miért követték meg Vlagyimir Putyint.


Életveszélyben érzi magát az informátor

A panamai Mossack Fonseca ügyvédi irodához köthető nemzetközi offshore-botrányt kirobbantó kiszivárogtató személy úgy érzi, veszélyben van az élete, de a Süddeutsche Zeitung szinte bármi áron hajlandó megvédeni és titokban tartani kilétét – mondta a lap főszerkesztője, Wolfgang Krach. „Ha leteszünk arról, hogy megvédjük a forrásainkat, azzal vége az oknyomozó újságírásnak” – hangsúlyozta Krach a ZDF német közszolgálati televízió egyik műsorában. A titoktartást kérő forrás egy évvel ezelőtt kereste meg a müncheni lapot azzal, hogy azt szeretné, ha nyilvánosságot kapnának a panamai ügyvédi irodánál zajló ügyek. Minden valószínűség szerint ez a világ legnagyobb kiszivárogtatása: a forrás 2,6 terabájt adatot adott át, amely több mint 11 millió dokumentumot tartalmaz kétszázezernél is több offshore vállalkozásról. Az adatokat a Süddeutsche Zeitung és az ICIJ nemzetközi oknyomozóújságíró-szervezet dolgozta fel.


Európa vagyonának tíz százaléka érintett

Az offshore-tevékenység a kieső adóbevételek miatt óriási károkat okoz az államoknak. Az Európai Bizottság az adóparadicsomok listájának összeállítását sürgeti. Az offshore-tevékenység egy amerikai közgazdász, Gabriel Zucman elemzése szerint éves szinten nagyjából százkilencvenmilliárd dollár veszteséget okoz világszinten. A Kaliforniai Egyetem kutatója azt állítja, hogy 2014-ben a világ vagyonának mintegy nyolc százaléka „pihent” offshore-számlákon. Az elemzés szerint a legnagyobb offshore-vagyont, kétezerhatszázmilliárd dollárt Európa halmozta fel, ami eléri a kontinens vagyonának tíz százalékát, és 2014-ben mintegy hetvennyolcmilliárd dollárnyi adóbevétel-kiesést okozott. Az Egyesült Államok és Ázsia esetében a vagyon négy-négy százaléka pihen offshore-számlákon, ami ezerkétszáz-ezerháromszáz milliárd dollárt jelent. Az afrikai vagyon harminc százalékát is offshore-ban tartják.


Kínai pártfőtitkár fia is alapított céget

Semmi kivetnivalót nem talál abban a Kínai Kommunista Párt exfőtitkárának, Hu Jao-pangnak a fia, hogy több mint tíz éve offshore céget alapított. Hu Tö-hua erről egy  hongkongi lapnak nyilatkozott. A Fortalent International Holdingsot 2003-ban jegyezték be, Hu szerint azzal a céllal, hogy előző cégének hongkongi bevezetését elősegítsék. Tervei nem váltak valóra, ám a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Fortalent International Holdings megmaradt. A kínai állampolgároknak jogukban áll offshore cégek bejegyzése, ezen nincs mit titkolni - mondta Hu. A hongkongi lap szerint a kiszivárgott dokumentumok önmagukban nem bizonyítanak vétkességet.