Gazdaság
OPEC-orosz megállapodás az olajtermelés csökkentésének idejéről
A Kreml is megerősítette a döntést
Eulogio del Pino szerint "minden jel arra mutat, hogy sikeres lesz az OPEC és a szervezeten kívüli olajexportáló országok (non-OPEC) december 10-ikei bécsi ülése", ahol a tervek szerint arról írnak alá megállapodást, hogy januártól az OPEC és a szervezeten kívüliek csökkentik a termelésüket.
Az OPEC tagállamai szerdán úgy döntöttek, hogy január 1-jétől napi 32,5 millió hordóra csökkentik a kitermelt kőolaj mennyiségét az októberben felszínre hozott több mint 33,6 millió hordóról. A nem OPEC-tagok további 600 ezer hordós csökkentést helyeztek kilátásba, ezen belül Oroszország a maga részéről 300 ezer hordó termeléscsökkentést vállal.
A venezuelai olajügyi miniszter elmondta azt is, hogy miután létrejön a megállapodás a szervezeten kívüli olajexportálókkal, azonnal felállítanak egy bizottságot, amelynek az lesz a feladata, hogy ellenőrizze a vállalt termeléscsökkentés betartását. A venezuelai szakminiszter szerint a bizottság tagjai között lehet Oroszország is.
A kőolaj ára szerda reggel csökkenést jelzett. Ennek pedig az az oka, hogy a szakértők nem bíznak az OPEC termeléscsökkentési vállalásában. Egy felmérés során közel 260 szakértőt kérdeztek meg és a választ adók többsége szerint az OPEC csak a felével, napi 600 ezer hordóval csökkenti a termelését a jóváhagyott napi 1,2 millió hordó helyett. Amennyiben igazolódik a szakértők borúlátása, akkor az olajkartell olajtermelése nem csökken napi 33 millió hordó alá.
Kreml: Putyin döntött az orosz olajkitermelés csökkentéséről
Vlagyimir Putyin elnök döntött az orosz olajkitermelés csökkentéséről az olajvállalatok vezetőivel kialakult konszenzus alapján - mondta Dmitrj Peszkov, a Kreml szóvivője szerdai moszkvai sajtóértekezletén. Peszkov szerint nem folynak tárgyalások arról, hogy a társaságokat a kitermelés visszafogásáért kompenzálnák. Hozzátette: "az olajár minden 5 dolláros növekedése pótlólagos jövedelmet jelent a költségvetésünk és a cégeknek is".
Korábban Leonyid Fedun, a legnagyobb magánkézben lévő orosz olajvállalat, a Lukoil alelnöke és társtulajdonosa nyilatkozott arról, hogy kompenzációra számít az állam részéről, mert a kitermelés befagyasztása kiadásokkal jár.