Gazdaság

Nyugat-dunántúli fesztiválok

Az új közönségrétegek megtalálása érdekében egyik-másik programot ingyenesen lehet látogatni

Két egyedülálló fesztivál indul holnap a Nyugat-Dunántúlon: az Őrségben rendezik meg a csaknem tíznapos Hétrétország – a szerek és porták köztiválja nevű rendezvénysorozatot, míg Győr belvárosában a Barokk varázsa keretében élednek újjá a korstílus hagyományai.

barokk 20160811
A barokk környezetben, korhű ruhákkal, zenével és előadásokkal tarkított esküvők Győrben évről évre egyre több érdeklődőt vonzanak(Fotók: MH)

Bár nyáron a vízpartok vonzzák a legtöbb pihenni vágyót, hazánk a folyóktól és tavaktól távolabb lévő kulturális fesztiválokban is bővelkedik. Holnap két különleges fesztivál is kezdetét veszi: az egyiknek hazánk egyik legkülönlegesebb természeti tája, az Őrség biztosít hátteret, míg a másik Győr barokk belvárosában idézi meg a 16–18. század hangulatát.

Hétrétország az Őrségben
11bAz idén tizenöt éves Hétrétország augusztus 12. és 21. között várja a látogatókat
Az idén tizenöt éves Hétrétország – a szerek és porták köztiválja elnevezésű rendezvénysorozat augusztus 12. és 21. között várja a látogatókat. Az Őrség legnagyobb kulturális eseménye igyekszik összekötni a művészeteket a helyi hagyományok hétköznapi értékeivel. Ezzel egyaránt szolgálja a térségben élők kulturális alapellátását és a minőségi kulturális turizmust, amelyhez az Őrségi Nemzeti Park egyedülálló természeti környezete szolgáltat hátteret. Különleges jellegét a rendezvény neve is alátámasztja: tizenkét évad után lett fesztiválból köztivál. A váltás jelzi az elköteleződést a helyi közösségek iránt, a közönség nevelésének igényét, az értékalapú élményszerzésre való törekvést és a nyitást az új közönségrétegek felé. A hagyományos rendezvény 2002-es alapítása óta a magyar–osztrák–szlovén hármas határ mentén kialakult regionális találkozóponttá vált a közönség, az előadóművészek, valamint a nemzeti és kisebbségi kultúrák számára.

A Hétrétországra jellemző konstrukció a Vendégváró Nyitott Porták hálózata, amely mintegy ötven kilométeres körön belül több tucat települést érint. Hétrétország Nyitott Portái a térség értékőrzői. Általuk meghonosodott egy sajátos „hétrét” műfaj is, a látogatás. A meghirdetett órákban a látogatók ugyanis betekintést nyerhetnek a helyi élet közegébe, közvetlen tapasztalatot szerezve az Őrség által nyújtott kulturális sokszínűségről.

További kulturális misszióként jelentkezik a rendezvény számára, hogy a közeli szlovén és osztrák, határon túli részben ma is magyarlakta településeket is bekapcsolja a Hétrétország vérkeringésébe. A kulturális fesztivált nem csak a látogatói ismerik el: 2007 óta a „Nyugat-dunántúli Turisztikai Régió kiemelt kulturális és örökség turisztikai rendezvénye”, 2009 óta Jó minősítésű művészeti fesztivál, a Magyar Fesztivál Szövetség tagja. 2015-ben megkapta az Európa a Fesztiválokért – a Fesztiválok Európáért nevű nemzetközi szervezet minősítését is.

Központban a családi programok
11aA gyerekeknek szóló programok minden fesztiválon népszerűek
A köztivál programjai között kiemelt helyet kapnak a családi és gyermekprogramok. Az új közönségrétegek megtalálásának szempontjait figyelembe véve egyes programok ingyenesen látogathatók. Az őriszentpéteri Malom udvar zenei produkciói között Leonard Cohen-esttel szerepel a Müller Péter Sziámi vezette AndFriends zenekar, Palya Bea pedig a Tovább Nő című albumával érkezik. Szabó Balázs Bandája koncertjén a rock, a pop, a funk és magyar népzenére jellemző dallamok ötvöződnek, szerzői esten mutatkozik be Beck Zoltán, a 30Y frontembere. A fesztivál vendége lesz Berecz András ének- és mesemondó, Ferenczi György és a Rackajam pedig a nagysikerű Betyárjáték koncertfilmszínház szabadtéri változatát mutatja be Őriszentpéteren. A dzsessz kedvelőinek Tóth Viktor és Gyárfás István muzsikál.

A kisgyerekes családokat várja reggelente az Iciri-piciri játszóház, a Ziránó Színház két bábelőadása és a felvidékről érkező Écsi Gyöngyi zenés meseszínháza. Szintén felvidéki vendég a Csavar Színház társulata, amely két előadással mutatkozik be az őriszentpéteri Pajtaszínházban. Marosvásárhelyről a színművészeti egyetem hallgatói érkeznek, Budapestről pedig a Stúdió K. Színház Mrożek-előadása. A „Lábmívesek napján” magyar, szlovén és osztrák bandák szolgáltatják a talpalávalót az esti táncházhoz. A Hétrét filmklubban az elmúlt néhány év legsikeresebb magyar filmjeiből vetítenek sorozatot. Napközben a Nyitott Porták várják a látogatókat, összesen tizennyolc településen. A tíz nap során lesznek még kiállítás megnyitók, közönségtalálkozók, médiatábor, tánctábor, gyógynövénynap, könyvbemutató, kerékpáros akciók, felhőnéző és csillagnéző programok. A köztivált Szirtes Edina Mókus, Fassang László és Szokolay Dongó Balázs közös koncertje zárja augusztus 21-én délután, a kercaszomori református templomban.

Nemcsak az Őrvidék természetes környezete, hanem a nagyváros pezsgése is várja az érdeklődőket. Győr még 2010-ben kapta meg a Kultúra Magyar Városa címet, és azóta is igyekszik méltónak bizonyulni a névhez. A város önkormányzata Győr épített környezetét, különösen a barokk belvárosát használja ki. Az augusztus 12. és 14. között rendezett a Barokk varázsa rendezvénysorozat Magyarországon nyugodtan tekinthető kuriózumnak, mivel a korhű díszletet maga a belváros nyújtja. A rendezvény fő látványossága a város történelmi múltjába beágyazott, 17. századi szokásokat felidéző Barokk esküvő. A program lényege, hogy egy igazi jegyespár köti össze életét barokk kori ceremónia szerint. A pár, szülei és rokonai és az évről évre egyre nagyobb számban barokk jelmezt öltő városlakók is részesei az időutazásnak. Több belvárosi üzlet és étterem kapcsolódik be a programsorozatba, barokk kirakatok készítésével, barokk menüsorok összeállításával. A kulturális kínálat a barokk kori művektől napjainkig ível, rendszerint a barokk művek át- és feldolgozásai zárják az esti programot.

Vígopera a Barokk esküvőn

Mivel a háromnapos rendezvény, célja a város fejlődésében meghatározó barokk kor kultúrtörténetének bemutatása, tematikája évek óta változatlan: pénteken este toborzó felvonulással kezdődik, majd jelképesen a vőlegény ajándékával, a Szerenád a menyasszonynak című programmal folytatódik, ami jellemzően mindig egy rövid vígopera. Ezt követően Vivaldi zenéjének rockosított változata hallható egy rockzenekar és a Raab Kamarazenekar közös produkciójaként. Szombaton és vasárnap jelmezes pantomimesek, zenészek, táncosok járják a várost, gyermekprogramok és kirakodóvásár mellett a Széchenyi téren folyamatosan kisebb koncertek, színházi előadások kínálnak szórakozást, sőt a város régi börtöne is megtekinthető, ott óránként zajlanak az előadások. Az igazán nagy látványosság szombaton este a Barokk felvonulás a belvárosban és a Barokk esküvő a Víziszínpadon. Vasárnap fogat- és lovasversenyre kerül sor, késő délután a Barokk táncházban kontratáncokat járhatnak az érdeklődők, este pedig Szabó Ádám harmonikaművész előadása élvezhető.