Gazdaság
Nyolcvanhét évesen elhunyt az euró atyja

Az 1929-ben, Kapuváron született Lámfalussy Sándor a jegybankok bankjának nevezett bázeli Nemzetközi Fizetések Bankját 1985-től vezérigazgatóként vezette, az európai monetáris unió tervének kidolgozásában 1988 és 1989 között dolgozott. Az Európai Központi Bank elődjénél, az Európai Monetáris Intézetnél elnökként 1994 és 1997 között az euró bevezetésének előkészítéséért felelt – olvasható róla a Wikipédia szócikkében.
Lámfalussy az egyes országok eurózónába való belépéséhez szükséges kritériumokat gyakorlatiasan közelítette meg, a Financial Times című brit üzleti napilapnak 1997-ben így nyilatkozott: „Nem egyszerűen egy számról van szó. Tartós időre kell belépni, látni, mi vár ránk, történelmi távlatba tekinteni.” Egyik fia, Christophe Lamfalussy szerint apja az elsők között volt, aki bizalmatlanná vált a piacokkal szemben, és spekulatív buborékok kialakulására figyelmeztetett, erősen ajánlva a pénzügyi rendszerek jobb szabályozását.
Érdemeinek elismeréseként Lámfa-lussy Sándor a belga királytól 1993-ban bárói címet kapott, 2013-ban pedig megkapta a Magyar Szent István Rendet, a legmagasabb szintű magyar állami kitüntetést.
Tiszteletére Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke 2013-ban Lámfalussy-díjat alapított, hogy elismerje a kiemelkedő teljesítményeket, amelyek befolyással vannak a nemzetközi monetáris politikára.
A jegybank Lámfalussy Sándort saját halottjának tekinti.