Gazdaság

Növekedés az építőiparban

A jövő évi kilátások egyelőre bizonytalanok

A tavalyi év után idén is kétszámjegyű – tizenöt százalék körüli – növekedés várható az építőiparban. A pozitív mérleg elsősorban az infrastrukturális beruházásoknak köszönhető.

keleti
Fotó: MTI
 Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke a hivatalos statisztikai adatokat idézve emlékeztetett: az építőipar 2006-ban még 2360 milliárd forintnyi értéket állított elő, ez a múlt évben már csak 1774 milliárd forint volt, bár ez is tíz százalékkal több a 2012. évinél. A bruttó hazai termékhez mérten - ugyanebben az időszakban - 5,1 százalékról mintegy 4 százalékra esett a teljesítmény. Hozzátette: az ágazatban foglalkoztatottak száma ugyanakkor a 8,2 százalékos arányról 6,3 százalékra csökkent nemzetgazdasági szinten.

Véleménye szerint az idei növekedést az magyarázza, hogy a tavaly év végével zárult, de további két évig még a támogatásokat elszámolhatóvá tevő uniós költségvetési időszak miatt felgyorsultak a kifizetések és a felhalmozódott források több építést generáltak. Tolnay Tibor azonban azt is leszögezte: Ezen beruházások zöme infrastrukturális jellegű - út- és vasútépítés, csatornázás, hulladéklerakó - és kevésbé érinti az épületeket létrehozó magasépítést. Az uniós forrásoknak a Miniszterelnökség alá rendelése - központosítása - javította a támogatások elköltési arányát.

A KSH legutóbbi, októberig elemző építőipari jelentése 6,5 százalékos magasépítési teljesítmény-csökkenést mutat. Ezt ellensúlyozzák az említett "egyéb építmények", amelyeknél viszont 35,2 százalék volt a növekedés. A kettő eredője adja ki a 15,8 százalékos növekedést. A jövőre nézve azonban sokat mond az az adat, hogy az új szerződések az épületek építésénél 10,9 százalékkal csökkentek egy év alatt, míg az egyéb építmények szerződésállománya 16,8 százalékkal növekedett. Tolnay Tibor kijelentette: a magasépítő ipar addig nem tud növekedni, amíg a befektetők nem rendelnek új irodákat és ipari létesítményeket.

A kormány a következő, 2020-ig tartó uniós költségvetési időszakra 7500 milliárd forint támogatással számol, amelynek hatvan százalékát gazdaságfejlesztésre fordítaná. Hogy ebből mennyi lesz az építés, azt a szakszövetség elnöke szerint ma még nem lehet megbecsülni. Az ÉVOSZ - a Magyar Mérnöki Kamarával együtt - mindenesetre szorgalmazza: azokat az épületeket, amelyeket a kormány mindenképpen létre akar hozni az uniós forrásokból, már most kezdjék el megtervezni. Így amikor az uniós apparátus igent mond a projektekre, kezdődhet az építés. Az előzetes tervezés azért szükséges, mert az előző uniós költségvetési ciklus indítását is évekig tartó kivárás jellemezte. Jövőre még tart az elszámolási időszak, így ez a helyzet, ha az ideihez képest csökkentve is, de javítja az építőipar helyzetét. Viszont ha nem indulnak el a jövő év második felében az új projektek, akkor 2016-ban ez érződni fog az építőipar teljesítményében.

Tolnay Tibor az ágazat egyik nagy problémájának a rendelkezésre álló képzett munkaerő szempontjából azt tartja, hogy aki keresett szakmával rendelkezett és mobil volt, az már elhagyta az országot mint egyéni munkavállaló. Ha most varázsütésre beütne az építőipari konjunktúra, nem lenne kivel építkezni – tette hozzá.

Az ehhez kapcsolódó másik probléma, a kormány által elhatározott duális szakképzéssel van - mutatott rá az elnök. A korábbi rendszerben a nagyvállalatok működtettek tanműhelyeket és például a harmadikos kőművesek már brigádban dolgoztak. Ma azonban a tipikus fővállalkozó cég egyáltalán nem foglalkoztat fizikai munkásokat, a tényleges építést alvállalkozók végzik. Így a fővállalkozó eleve alkalmatlan a képzésre, az alvállalkozók pedig általában kisebb társaságok, amelyeknek sem pénzük, sem apparátusuk nincs erre.

A magyar építőipar tavalyi 5 milliárd eurós teljesítménye egyébként azonos a szlovákkal, Bulgária 6 milliárd, Csehország 17 milliárd, míg Ausztria 33 milliárd euró értéket produkált.

Forrás: MTI