Gazdaság
Nőtt az ipari termelés
A KSH pénteken közölt részletes adatai megegyeznek az első becsléssel
Októberben az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 2,6 százalékkal csökkent.
Az ipari export az év első tíz hónapjában 9,9, októberben 0,4 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. Az ipar belföldi értékesítése január-októberben 1,0 százalékkal nőtt, míg októberben 2,4 százalékkal csökkent 2013 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi értékesítése októberben 0,3 százalékkal mérséklődött az egy évvel ezelőttihez képest.
Az idén a január és október közötti időszakban Magyarország minden régiójában nőtt az ipari termelés az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékben Nyugat-Dunántúlon 17,2 százalékkal, míg a többi régióban 1,8 és 17 százalék között bővült a termelés volumene.A feldolgozóipar exportértékesítésének mintegy felét adó két alágazatból a több mint egyharmad részt képviselő járműgyártás kivitele októberben 6,5 százalékkal emelkedett. A másik meghatározó alágazat, a feldolgozóipari export több mint 15 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 0,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül októberben a feldolgozóipar termelése 2,4, a csekély súlyú bányászaté 11,8 százalékkal emelkedett 2013 azonos hónapjához viszonyítva. Az energiaipar - villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás - kibocsátása 7,7 százalékkal visszaesett.
Októberben a feldolgozóipar tizenhárom alágazata közül nyolcban növekedett a termelés, a többiben 0,2 és 1,8 százalék között csökkent a volumen az előző év azonos hónapjához képest. Lassult a növekedés üteme a legnagyobb alágazat, a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét adó járműgyártásban: a termelés volumene (az előző havi két számjegyű bővülés után) októberben 5,1 százalékkal emelkedett.
Idén októberben a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 2,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 1,3 százalékkal csökkentek, míg az új exportrendelések 2,9 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány 15,5 százalékkal haladta meg az előző év októberit.
A második legnagyobb súlyú alágazat, a feldolgozóipari termelésből mintegy 12 százalékkal részesülő számítógép-, elektronikai- és optikai termékgyártás gyakorlatilag az előző év októberének szintjén maradt. Az iparág két domináns szakágazatából a kisebbik, híradás-technikai berendezés gyártása jelentősen, 17,1 százalékkal esett vissza, míg a nagyobbik, elektronikus fogyasztási cikkek gyártása bővült 15,6 százalékkal. A feldolgozóipari rangsorban harmadik alágazat az élelmiszer-, ital- és dohánytermék gyártása 0,2 százalékkal mérséklődött, elsősorban az összes értékesítés mintegy 40 százalékát adó külpiaci eladások csökkenése miatt.
Átlag feletti növekedést mért a KSH két közepes súlyú alágban: a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 3,0 százalékkal, a gép, gépi berendezés gyártása 3,4 százalékkal nőtt. Harmadik hónapja mértek visszaesést a közepes súlyú kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban: a kibocsátás októberben 1,4 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel ezelőtt.
Elemzők: Továbbra is alacsony ipari bővülés várható
Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője elmondta: az augusztusi és a szeptemberi hónap gyengesége után nagyobb mértékű lendületre számítottak, ennek ellenére az ipari termelés októberi adatai jelentősen elmaradtak a 6 százalékos várakozástól.
Ennek következtében az elemző novemberben és decemberben sem számít két számjegyű növekedésre, éves átlagban pedig 7 százalékkal bővülhet az ipari termelés.
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője szerint egyre kisebb esély látszik arra, hogy az év eleji jelentős ipari növekedés visszatérhessen, figyelembe véve a főbb exportpiacok várható teljesítményét, a kiemelt feldolgozóipari ágazatok új rendeléseinek lassuló bővülését és a hazai kereslet alakulását - fejtette ki az MTI-hez eljuttatott kommentárban.