Gazdaság

Nőtt az építőipari termelés

A megkötött új szerződések volumene az előző évihez képest 39,6 százalékkal emelkedett

Júniusban az építőipari termelés volumene 27,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi alacsony bázist, az épületek építéséé 26,1, az egyéb építményeké 29,6 százalékkal emelkedett - közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

 Az előző hónaphoz képest az építőipar termelése 1,1 százalékkal nőtt a júniusban a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján. Az év első fél évében az építőipari termelés volumene 27,0 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A két építményfőcsoport közül az épületek építésének növekedése júniusban is elsősorban az ipari és raktárépületek, kisebb mértékben a sportlétesítmények és oktatási épületek építésének eredménye. Az egyéb építmények esetében a termelés az út- és vasútépítési munkák miatt bővült - közölte a KSH.

Az építőipar ágazatai közül az épületek építésének termelése 17,8, az egyéb építményeké 29,1, a speciális szaképítésé 33,4 százalékkal nőtt.

A megkötött új szerződések volumene az előző évihez képest 39,6 százalékkal emelkedett, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 26,8, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 47,9 százalékkal. Az egyéb építmények esetében bekövetkezett növekedés útépítésekre, illetve vasútfejlesztésre kötött szerződések eredménye.

Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene június végén 94,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi, alacsony bázist. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 41,0, az egyéb építményeké 126,8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.

A második negyedévben az építőipar termelői árai 4,6 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest.

Az építőipar ágazatain belül az épületek építésében 7,8, az egyéb építmények építésénél 2,6, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 4,5 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az előző negyedévinél az építőipar árai 1,4 százalékkal magasabbak voltak.

Folytatódhat az építőipari termelés bővülése

Folytatódhat az építőipari termelés bővülése, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) arra számít, hogy idén az ágazat 0,5 százalékponttal járul hozzá a bruttó hazai termék (GDP) éves növekedéséhez, míg tavaly csökkentette azt - mondta Marczinkó Zoltán, a tárca kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira reagálva. 

A KSH csütörtöki gyorsjelentése szerint júniusban az építőipari termelés volumene 27,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta: a kormányzati intézkedések elősegítették a beruházások növekedését. Idén az első negyedévben több mint 1000 milliárd forintnyi beruházás valósult meg, ez 34 százalékkal magasabb érték, mint az előző év azonos időszakában.
A családi otthonteremtési kedvezménynek (csok), valamint a lakásépítés kedvezményes általános forgalmi adójának (áfa) köszönhetően a lakásépítési engedélyek száma is jelentősen nőtt. A lakásépítések részesedése az építőiparon belül 7 százalék volt az elmúlt öt év átlagában, ez a becslések szerint 2017-ben 10-12 százalékra emelkedik - mondta.
Marczinkó Zoltán kiemelte, hogy az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene június végén 94,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, hozzátette ugyanakkor, hogy ebben a kormányzati intézkedések mellett a tavalyi alacsony bázis is szerepet játszott.

A növekvő szerződésállomány is az ágazat fellendülését jelzi

Az építőipar növekvő szerződésállománya jelzi az ágazat fellendülését az MTI-nek nyilatkozó szakértők szerint, akik ugyanakkor kiemelték a munkaerőhiány miatti kockázatokat is.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint az új szerződések számának folyamatos gyors növekedése azt jelzi, hogy a következő fél, illetve egy évben is adott a kereslet, ami húzhatja magával az építőipart. Kockázatot jelent viszont, hogy a kivitelezők egyre nagyobb munkaerőhiánnyal szembesülnek, ami már most is korlátozza az ágazatban lévő növekedési potenciált - közölte.
Horváth András, a Takarékbank elemzője kiemelte, hogy a növekedéshez egészséges szerkezetben mind a magán, mind a kormányzati szektor beruházásai hozzájárulnak. A szakértő szintén úgy látja, hogy a fellendüléssel kapcsolatban érdemi kockázatot a fellépő szakemberhiány jelenthet, de szerinte ez elsősorban a béremelési versenyben kevésbé részt venni tudó mikrovállalkozásokat érinti.
Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. vezérigazgatója szintén úgy vélte, hogy az alacsonyabb tőkével rendelkező vállalatok nem lesznek képesek teljesíteni a megnövekedett igényeket, és ez egyes beruházások leállását vagy elindulásának meghiúsulását eredményezheti.