Gazdaság

Nincs minden rendben az almapiacon

Hiába a rekord-gyümölcsmennyiség, ha alacsony áron veszik át a termelőktől

Nyolc éve nem volt akkora almatermés, mint mostanában, az értékesítéssel és a feldolgozással kapcsolatban mégis gondok vannak. Problémát jelent az alacsony felvásárlási ár, a kis hűtőkapacitás és a nemzetközi piaci zavar.

A becslések szerint az idén akár nyolcszázezer tonna almára számíthatnak a nyár végi és az őszi szüreten. Ekkora termés évek óta nem volt, így az átvételére nincs felkészülve a piac – közölte az Alma Terméktanács elnöke a távirati irodával. Takács Ferenc hozzátette, a nagy termés a fogyasztóknak ugyanakkor kedvező, mert így lesz elég jó minőségű alma a következő szezonig.

Magyarországon közel 27 000 hektár almaültetvény található. Ebből még mindig jelentős a korszerűtlen, harminc évnél idősebb ültetvények aránya. Ez az oka annak, hogy az almatermésnek akár a hetven százalékát az ipar dolgozza fel. A tanács elnöke azt mondta, nem jobb a helyzet a hűtőtárolói kapacitás területén sem. Az országban elméletileg kétszázötvenezer tonnás hűtőkapacitás van, de abból maximum százötvenezer tonnányira tehető a hosszú távú tárolásra alkalmas létesítmények befogadóképessége. A magyarországi piaci lehetőségekkel kapcsolatban Takács Ferenc kifejtette, az ipari feldolgozói kapacitás ötszázezer tonnás, amennyiben minden üzem kihasználja lehetőségeit.

A Napi Gazdaság írása szerint a problémát az okozza, hogy a nagyobb letermett mennyiség miatt csökkentek az ipari felvásárlási árak (12-13 forint kilogrammonként), illetve a feldolgozási kapacitások is szűkösek a terméshez képest. A megoldás várat magára, a jövő héten viszont indul az iparialma-szezon.

Az is kiderült, nemcsak az étkezési- és az iparialma-piacot nyomja a hazai többlettermés: szintén gondot jelent, hogy az almasűrítmény-piacon tavalyról rengeteg eszencia maradt felhasználatlanul, főleg a lengyelországi hűtőházakban. Ez ránk nézve azért kedvezőtlen, mert a hazai feldolgozók drágábban vett gyümölcsből előállított készleteiket nem tudták eladni. Az már csak hab a tortán, hogy a mostani helyzetben alig lehet sűrítményre szerződést kötni, a kereskedők így kivárnak, csökken-e majd a mostani 750 eurós tonnánkénti ár.

Az orosz piacon a szakemberek szerint lenne amúgy lehetőség az értékesítésre, ám az orosz élelmiszerexport leállítása miatt az új szerződéskötések váratnak magukra.