Gazdaság
Nincs megállás, újabb mélyponton a kamat
A monetáris tanács újabb 15 bázisponttal vágott csökkentette a jegybanki alapkamat
A jegybank szerint az óvatos kamatcsökkentés mindaddig folytatódhat, amíg az a középtávú inflációs cél elérését támogatja. Elemzők szerint 1,5 százalékig eshet az alapkamat.
A testület kedden az elemzői várakozásoknak megfelelően, 15 bázisponttal, újabb történelmi mélypontra, 1,65 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot . Az ülést követően kiadott közleményben megállapítják, hogy a jegybanki előrejelzések feltételeinek teljesülése mellett az inflációs kilátások és a reálgazdaság ciklikus pozíciója az irányadó ráta csökkentése és a tartósan laza monetáris kondíciók irányába mutat.
A tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot továbbra is kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat. A reálgazdaság dezinflációs hatású marad, a kibocsátási rés csak fokozatosan záródhat.
Véleményük szerint tovább folytatódhat a magyar gazdaság növekedése, az erősödő gazdasági aktivitás mellett a kibocsátás elmarad a potenciális szintjétől, és a hazai reálgazdasági környezet, bár csökkenő mértékben, de továbbra is dezinflációs hatású marad.
A belső kereslet élénkülése ellenére az ország külső piacainak elhúzódó kilábalása miatt a kapacitás-kihasználtság csak fokozatosan javulhat.A közlemény szerint az áprilisi inflációs adat a márciusi inflációs jelentés előrejelzésénél, illetve a piaci várakozásoknál némileg magasabban alakult, ugyanakkor a rövid távú kilátásokat megragadó inflációs alapfolyamat mutatók továbbra is mérsékelt inflációs nyomást jeleznek.
Átmenetileg erősödött a jegybanki kamatdöntést követően a reggel óta folyamatosan gyengülő forint, az árfolyam azonban mintegy tíz perc elteltével visszatért a bejelentés előtti szintre.
A Fitch is segített a döntésben
A hitelminősítői kilátásjavítás is növelte a kamatcsökkentés megalapozottságát, azonban a jegybank a nyár folyamán a kivárás stratégiáját követheti - kommentálták az elemzők a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi kamatdöntését, amelynek során a monetáris tanács 15 bázisponttal, újabb történelmi mélypontra, 1,65 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot.
Nyáron kivárás várható
Az Equilor senior elemzője, Kiss Mónika kiemelte: a piaci szereplők várakozása szerint a keddi lépést egy további, ugyanilyen mértékű vágás követi június 23-án, amely után megegyezne a lengyel és magyar alapkamat szintje (1,50 százalék). A júniusi kamatdöntés kapcsán a jegybank friss negyedéves inflációs jelentést is közzétesz majd, ami további kapaszkodót ad a kamatpályát illetően - véli az elemző. Kiss Mónika szerint az MNB a nyár folyamán a kivárás stratégiáját fogja követni, ezért az esetleges további kamatcsökkentéseket a szeptemberi inflációs jelentéstől teszi majd függővé. Ezen időszak alatt nemcsak a lengyel kamatpályáról, hanem a globális gazdasági folyamatokról is bővebb képet kapunk - fűzte hozzá.
Kiemelte: a hazai piaci szereplők már felkészültek az MNB kamatvágásaira, amit a pénzpiaci termékek árazása is tükröz. Ezek alapján a befektetők a nyár folyamán 1,5 százalékos jegybanki alapkamattal kalkulálnak. A külső dezinflációs hatások némileg enyhültek az elmúlt hónapokban, ennek és a megélénkülő belső keresleti hatásnak megfelelően az áprilisi inflációs adat a vártnál magasabb volt - fejtette ki az elemző.
Londoni elemzők: közeledik az MNB enyhítési ciklusának vége
A magyarországi defláció enyhülése és a gazdaság erőteljes növekedése közepette az MNB-nek már nem maradt jelentős enyhítési mozgástere – vélekedett William Jackson,, Capital Economics elemzője. A cég előrejelzésesszerint monetáris tanács még egy 0,15 százalékpontos kamatcsökkentést végrehajt júniusban, és 1,50 százalékos alapkamaton befejezi az enyhítési ciklust.
A Royal Bank of Scotland (RBS) várakozása az, hogy a monetáris tanács a harmadik negyedévben is minden egyes kamatdöntő ülésen csökkenti az alapkamatot, és a ház szerint a kérdés csak az, hogy júniusban az MNB átvált-e 0,10 százalékpontos lépésenkénti ütemre az eddigi 0,15 százalékpontról. Az RBS elemzői 1,20-1,30 százalék közötti alapkamaton várják az enyhítési ciklus végét, és véleményük szerint a forint euróárfolyamának nagyon kiugró és tartós gyengülése kellene e kamatkilátás módosulásához