Gazdaság

Nemzeti kézbe került a Budapesti Értéktőzsde

A jegybank tizenhárom milliárd forintért vásárolta ki a többségi osztrák tulajdonost

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 13 milliárd forintért vásárolta meg a Budapesti Értéktőzsdében (BÉT) a két osztrák cég, a CESEEG AG és az Österreichische Kontrollbank AG, 68,8 százalékos tulajdonrészét, így nemzeti kézbe került a magyar tőzsde. A BÉT fejlesztésére a jegybank új stratégiát dolgoz ki.  

Az adásvételhez a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyása is szükséges, a jegybank tervei szerint a tranzakció zárása 2015 december közepén valósulhat meg. A vételár részvényenként 3550 forint, azaz a teljes csomagért 13,2 milliárd forintot fizet a jegybank a két osztrák tulajdonosnak, a CESEEG AG-val és az Österreichische Kontrollbank AG-val.

A tőzsde vételára a jövőbeli eredményességen túl tükrözi a BÉT-nek a KELER-csoportban meglévő közel 47 százalékos részesedésének értékét is. A BÉT vételárának meghatározását független, nemzetközileg elismert tanácsadócég értékelése alapozta meg - közölte az MNB.

Az ügylettel az MNB részesedése - mivel már eddig is a részvények 6,95 százalékát birtokolta - 75,8 százalékra nő a BÉT-ben. Az új piacfejlesztési stratégia kialakításában, és megvalósításában az MNB együtt szeretne működni a jelenlegi meghatározó társtulajdonosokkal, a nagyszámú kisrészvényesnek pedig vételi ajánlatot kíván tenni - olvasható a jegybank közleményében.

A BÉT alapvető gazdasági szerepe, hogy a hazai vállalatok számára tőkebevonási lehetőséget biztosítson. Ezt a szerepét a hazai tőkepiac az elmúlt években - a régiós tőzsdeszövetség, a CEESEG tagjaként - egyre kevésbé töltötte be. A tőzsde keresleti oldalán ma a külföldi intézmények túlsúlya a jellemző. A kibocsátások száma és a forgalom olyannyira lecsökkent, hogy a tőkepiac jelenleg nem tölti be szerepét, így - a nemzetközi trendeknek megfelelően - az állam beavatkozása vált szükségessé - magyarázta az MNB.

Nagy Márton, a jegybank alelnöke kiemelte: "szeretnénk, ha az eddigi meghatározó tulajdonosok maradnának, a kisrészvényeseknek vételi ajánlatot teszünk". Az új stratégia szavai szerint január-februárra készül el. A kormánnyal együttműködve ösztönzőrendszert dolgoznak ki a vállalkozásoknak, hogy olyan cégek kerüljenek a tőzsdére, amelyek tartósan ott is maradnak, és forgalmat generálhatnak.  A hazai vállalatok finanszírozását javítani kell, a finanszírozás egyik lába lehet a hitel, ezen a piacon már számos intézkedést hozott az állam és az MNB; a másik lehetőség pedig a tőkepiac, ezt kell most építeni - mondta Nagy Márton.

A BÉT meghatározó tulajdonosaként a magyar jegybank számos olyan stratégiai újítás bevezetésére készül, amelyek a hazai tőkepiac fejlesztését szolgálják, és amelyek megfelelő ösztönzőket biztosítanak a hazai tőzsdei kibocsátók és befektetők számára. E stratégia, illetve a tőzsde működésének átalakítása eredményeként egy egészségesebb szerkezetű pénzügyi rendszer jöhet létre az országban, amely egyre hatékonyabb módon szolgálja a gazdasági növekedést - fejtette ki közleményében a jegybank.

A BÉT változatlanul a XETRA kereskedési platformon keresztül bonyolítja le ügyleteit - tette hozzá az új tulajdonos.