Gazdaság
Nem változik a jegybanki alapkamat
Huszonhétmilliárdot jelentett az elmúlt időszakban a háztartásoknak és a vállalatoknak, hogy az irányadó ráta csökkent
Az alapkamat további csökkentésével egyre inkább olyan környezet felé haladna a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ahol a közgazdaságtan és a monetáris politika alapvető törvényszerűségei másképpen viselkedhetnek, azaz nem szándékolt mellékhatások jelenhetnek meg – olvasható az MNB honlapján megjelent tanulmányban, amelyet Nagy Márton alelnök és Virág Barnabás ügyvezető igazgató írt. A jegybank szerint az átalakított eszköztár jól vizsgázott, a bankközi kamat csökkenése már 27 milliárd forintot jelentett a lakossági és vállalati hitelfelvevők számára.
„A jelenlegi alapkamatszint mellett ismerjük a világot, ráadásul az alapkamat stabilitása önmagában fontos érték, hiszen a tartósan változatlan kamatszint nagyobb kiszámíthatóságot és jobb tervezhetőséget jelent a piaci szereplők számára, ezáltal megkönnyíti a hosszú távú gazdasági döntések meghozatalát” – hangsúlyozza összefoglalójában az MNB alelnöke és ügyvezető igazgatója. A szakértők megjegyzik: a monetáris tanács nem a rövid távon elérhető legalacsonyabb alapkamatra törekszik, hanem azon kellően alacsony alapkamatszintet célozza meg, amelynek tartós, akár évekig történő fenntartása elősegíti az inflációs cél középtávú elérését. Eszerint akár 2018-19-ig is maradhat az MNB laza monetáris politikai rendszere.
Ugyancsak ide tartozik: az MNB júliusban jelezte, hogy korlátozni készül a bankok három hónapos betéthez való hozzáférését, azaz az alapkamat stabilitásának fenntartása mellett nem konvencionális eszközzel kíván lazítani. A jegybanki értékelés szerint az átalakított eszköztár jól vizsgázott, mivel további érdemi lazítást tudott elérni. Csökkennek a bankközi kamatok, ami a hitelek átárazódását és a hitelkereslet növekedését eredményezheti, így a korlátozás felerősítheti az eddigi jegybanki hitelösztönző eszközök hatását. Amennyiben a bankok a kiszoruló likviditást az állampapírpiacra csoportosítják át, úgy az önfinanszírozási programnak megfelelően csökken az ország sérülékenysége, ami nemzetgazdasági szempontból érdemi javulást és előrelépést jelent. Emellett a hozamok így bekövetkező csökkenése a költségvetés számára is kamatmegtakarítást eredményez. Nagy Márton és Virág Barnabás kiemeli azt is, hogy mostanra 937 milliárd forintra mérséklődött a három hónapos betét állománya, ami azt jelenti, hogy a novemberihez hasonlóan decemberben is négyszázmilliárdot fogad majd el a jegybank a tenderen.
Büntetett a nemzeti bank
Az MNB tegnap több mint 19 millió forint bírság megfizetésére és a jogsértő állapot megszüntetésére kötelezte az Észak-Tolna Megyei Takarékszövetkezetet – többek között – a kockázatkezelési, számviteli, vállalatirányítási és belső szabályozási tevékenységét érintő, részben ismétlődő és több esetben jelentősebb hiányosságok miatt.