Gazdaság

Nem a kettős minőségre

A szlovák kormányfő szankciókat helyezett kilátásba a silányabb élelmiszerek miatt, a cseh agrárminiszter szerint az unió már elismeri a problémát

Az Európai Unió már elismeri az élelmiszerek kettős minőségét – mondta a cseh agrárminiszter. A szlovák kormányfő szankciókat helyezett kilátásba. A téma terítékre kerül a visegrádi csoport kormányfőinek mai budapesti találkozóján.

élelmiszer 20170719
Számos élelmiszertermék esetében silányabb minőségű jut a visegrádi országokba    (Fotó: Hegedüs Róbert)

Az Európai Unió országainak szakminiszterei már elismerik, hogy létezik az élelmiszerek kettős minőségének problémája – jelentette ki Marian Jurecka cseh mezőgazdasági miniszter a cseh hírtelevíziónak hétfőn este Brüsszelben. Marian Jurecka aznap az uniós mezőgazdasági és halászati tanács ülésén ismertette kollégáival annak az összehasonlító vizsgálatnak az eredményeit, amelyet az általa vezetett tárca készíttetett öt – Ausztria, Csehország, Magyarország, Németország, Szlovákia – uniós országban. A vizsgálat megerősítette, hogy más az azonos márkájú és csomagolású élelmiszerek minősége Nyugat-, és más Közép- és Kelet-Európában.

A cseh agrárminiszter hangsúlyozta: az uniós szakminiszterek most másképpen reagáltak, mint márciusban, amikor a téma először szóba került. Akkor a visegrádi országok a kettős minőséget diszkriminációnak minősítették. Hozzátette: most egyetlen miniszter sem érvelt úgy, hogy ez nem probléma, és ezt a piacra kell hagyni, hogy megoldja. Szerinte érzékelhető volt a megoldást kereső igyekezet. Jurecka felszólította az Európai Bizottságot, hogy hozzon megfelelő intézkedéseket.

Vera Jourová, a bizottság fogyasztóvédelemért felelős cseh biztosa azt mondta: a hétfői tanácskozáson az eltérő élelmiszer-minőség létezésének problémáját senki sem utasította el, senki sem tagadta. A fogyasztóvédelemért felelős biztos hangsúlyozta: közvetlenül az érintett gyártókkal és forgalmazókkal kíván tárgyalni a kérdés mielőbbi megoldásáról.

Ha az Európai Bizottság nem tesz hathatós lépéseket a kettős élelmiszer-minőség gyakorlatának megszüntetésére, Szlovákia az ősztől egyoldalú intézkedéseket tesz, például csak hazai termékeket enged majd a közétkeztetésbe – jelentette be tegnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.

A kettős élelmiszer-minőségre még februárban hívta fel a figyelmet a szlovák mezőgazdasági tárca egy vizsgálat eredményére hivatkozva – írta a távirati iroda. Az ügyben azóta nem történt előrelépés, így a téma ismét terítékre kerül a visegrádi csoport kormányfőinek mai budapesti találkozóján, a helyzet mielőbbi rendezése érdekében várhatóan közös állásfoglalást fogalmaznak meg. Fico hangsúlyozta: amit az Európai Bizottság eddig az ügyben tett, az abszolút elégtelen. Hozzáfűzte: az élelmiszerek mellett a drogériai termékeknél is jelen van a kettős minőség.

Fazekas Sándor agrárminiszter múlt héten a Magyar Hírlapnak adott interjút, s úgy nyilatkozott: arra számít, hogy a szigorú ellenőrzések hatására a közvélemény figyelme is ráirányul erre a területre, és a kettős minőség megszűnik, felszámolják ezt a káros jelenséget. Szerinte ez elfogadhatatlan, a fogyasztók becsapását jelenti. A tárcavezető bízik abban: a megfontoltabb, hosszabb távon gondolkodó cégek nem fogják kockáztatni, hogy ilyen presztízsveszteséget szenvedjenek el a termékeik miatt. Fazekas Sándor úgy véli: nagyon fontos lenne, hogy az Európai Unió alkosson egy olyan jogszabályt, amelyre ebben a küzdelemben támaszkodhatunk.

A Magyar Márkaszövetség február derekán azt állította: többnyire nincs érdemi különbség az itthon és más országokban forgalmazott élelmiszerek összetevői között. A szervezet az osztrák és a magyar boltokban kapható egyes élelmiszerek közötti különbségekről szóló kritikákra úgy reagált, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálatai többnyire semmiféle érdemi különbséget nem állapítottak meg a Magyarországon és más országokban forgalmazott élelmiszerek összetevői között.

Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége februárban közölte: a cégek számára valamennyi fogyasztó egyformán fontos, és gyártási szempontból is hatékonyabb egy üzemsoron, azonos márkanév alatt egyféle terméket gyártani. Ugyanakkor előfordul, hogy a gyártók igazolható ízpreferenciát tapasztalnak egyes régiók fogyasztóinak körében, ebben az esetben külön receptúrákkal igyekeznek ezeket az igényeket kielégíteni. Emellett kismértékű ízkülönbséget okozhat az egyes országokban rendelkezésre álló, ugyanolyan jó minőségű, de eltérő érzékszervi tulajdonságokkal rendelkező alapanyagok felhasználása.

Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára korábban lapunknak úgy nyilatkozott: nem magyarázkodni kell, hanem itthon is a nyugat-európaival azonos minőségű élelmiszereket kell forgalmazni. Hozzáfűzte: a magyar fogyasztók joggal várják el, hogy ugyanolyan jó minőségű élelmiszert vásárolhassanak, mint Nyugat-Európában. A Nébih vizsgálata a leginkább kedvelt termékcsoportokat, például csokoládékat, tejeket, joghurtokat, üdítőket érintette. Zsigó Róbert felháborítónak nevezte, hogy a magyar üzletekben ugyanannak a gyártónak egyes termékei rosszabb minőségűek, ráadásul más összetételűek, mint Ausztriában, holott az azonos minőség elvárása tisztesség kérdése is.