Gazdaság

Négyszer annyit söröztünk a vb alatt

Nem csupán Németország győzött, a mobilgyártók is nyertesnek érezhetik magukat, mivel keresettebbek lettek az okoseszközök

A sport szerelmesei mellett a kereskedőknek, vendéglátósoknak is hatalmas bevételt hoz négyévente a labdarúgó-világbajnokság. Az eseménynek otthont adó Brazíliában már 2009-ben megkezdődtek a világverseny megszervezésének előkészületei. Szakértők szerint a beruházások soha sem térülnek meg igazán, azonban a vb-hez kapcsolható fejlesztések mértéke hatalmas. A 2014-es bajnokság abból a szempontból tér el a korábbiaktól, hogy megerősödött a mobileszközök használata, mivel a szurkolók bárhol nyomon tudták követni például okostelefonjuk segítségével a meccseket. A Facebook minden eddigi rekordját megdöntötte.

brazil
A stadionépítések, a repülőterek fejlesztése és a közösségi közlekedés megújítása okozta a legnagyobb pénzügyi terhet Brazíliának (Fotó: Reuters/Lucas Landau)

Az előző, 2010-es futball-világbajnoksághoz képest átalakultak mind Magyarországon, mind a világ fejlődő országaiban a fogyasztói szokások. Manapság már nem elsősorban otthon, a televízió előtt nézzük az eseményeket, hanem vendéglátóhelyeken, utcai kivetítőkön is. Fontos változás, hogy a mobileszközök terjedésével egyre többen telefonon, tableten kísérték figyelemmel a meccseket. Brazília költségvetését azonban megterhelte a világbajnokság, mivel annak megrendezése 26,5 milliárd realba (2636 milliárd forint) került. Ennek az összegnek az egyharmadát a közösségi közlekedés megújítására, huszonnyolc százalékát stadionfelújításra és -építésre, 26,5 százalékát pedig a repülőterek fejlesztésére fordították. A vb kezdete előtt a magas költségek miatt hatalmas tüntetések törtek ki több brazil városban.

Jól jártak a kereskedők

A futball-világbajnokság nem csak Brazíliában, de a világ legtöbb országában átalakította a fogyasztói szokásokat. Idén a mobilpiac profitált a legnagyobb mértékben, amely 2010-hez képest a technika fejlődésével magyarázható elsősorban. Míg az elmúlt években, évtizedekben a televízió volt a legfőbb távközlési eszköz, addig mára az okostelefonok, tabletek és egyéb mobileszközök voltak a befutók.
Az egyik hazai pénzintézet felmérése szerint májusban a vb kezdete előtt jelentősen megugrott az infokommunikációs eszközvásárlással kapcsolatos áruhitelek aránya Magyarországon. A szakértők szerint ez azzal magyarázható, hogy a foci-vb-t egyre többen szeretnék úgy követni, hogy meccsnézés közben nincsenek helyhez kötve, ráadásul a mérkőzések egy részét kora este rendezik, amikor sokan még a munkahelyükön vannak vagy éppen útközben. Aki nem akar lemaradni az eredményekről, és eredetileg is tervezte egy tablet vagy éppen egy új, korszerűbb okostelefon beszerzését, annak a vb adhatta meg az utolsó lökést a vásárláshoz.

Ebben az évben a mobileszközök használata mellett az utcán, vendéglátóhelyeken elhelyezett televíziók, kivetítők száma is megnőtt. A teraszok, éttermek, kocsmák is előre felkészültek a világbajnokságra, ezért a sörfogyasztás is megugrott az elmúlt egy hónapban. Az egyik internetes étel- és italrendelésre szakosodott oldalhoz a meccsek alatt beérkezett rendelések valamivel több, mint felét, 53 százalékát pizzarendelések tették ki. Ez az arány 48 százalékkal haladta meg az átlagos időszakra jellemző értéket. A sörfogyasztás is jelentősen bővült, a vb ideje alatt 410 százalékkal több sört rendeltek a szurkolók, mint egy átlagos év azonos időszakában.


Brazíliában is nőtt a rendelések száma – 35 százalékkal –, de hazánkkal ellentétben a meccsek ideje alatt csökkent a kereslet. A harapnivalók között a legnépszerűbb Brazíliában is a pizza volt a játékok idején, az ételkategória negyven százalékát tette ki az összes rendelésnek. Emellett szívesen fogyasztották a szendvicseket és a tradicionális brazil ételeket is a helyiek. A kiszállított sörmennyiség a latin-amerikai országban is növekedett a világbajnoki mérkőzések alatt, ám csupán a magyar arány töredékével, hetven százalékkal.

A technika és az infokommunikációs eszközök jelentős térnyerését mutatja az is, hogy világszerte 88 millió ember „beszélt” a Facebookon az argentin–német döntő különböző pillanatairól. Összesen 280 millió különböző interakció történt a közösségi oldalon bejegyzések, hozzászólások és lájkok formájában a brazil világbajnokság utolsó meccsével kapcsolatban. Ezek voltak a legmagasabb nézettségi adatok a portál eddigi történetében. A Facebook adatelemző csoportja szerint a döntőben a felhasználók 55 százaléka Németországot támogatta, 45 százalékuk pedig Argentínát. A legtöbben az Egyesült Államokban használták a közösségi oldalt a finálé alatt. A legnagyobb internetes keresőportál, a Google 2,1 milliárd vb-vel kapcsolatos keresést regisztrált.

Legális és illegális fogadások

Megugrott a szerencsejáték-fogadások száma is a világbajnokság idején. Az arány jóval magasabb volt, mint 2010-ben, amely a szakértők szerint szintén a mobileszközök térnyerésének köszönhető. A Szerencsejáték Zrt. előre felkészült a dömpingre, a hagyományos Tippmixen a forgalom közel a kétszeresére nőtt, míg a Tippmixprón naponta átlagosan 78 százalékkal játszottak többen, mint a június 12-i nyitómeccs előtt. A játékosok megközelítőleg annyit fogadtak a világbajnokság idején, mint máskor 7-8 hónap alatt.

A Szerencsejáték Zrt. adatai szerint az egy főre jutó fogadás értéke 620 forint volt, a hagyományos játékforma még mindig népszerűbb az internetes változatnál. A Tippmix-játékosok legszívesebben a kimenetelre, a gólok, a sárga lapok és a szögletek számára tesznek. Az eredményre és a gólok számára vonatkozó tippek a Tippmixpro felhasználói körében is népszerűek, de sokan játszanak hendikep jellegű és kétesély-játékokat is.

Nem meglepő módon fellendült az illegális szerencsejáték is: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatása szerint két online fogadási oldalt blokkoltak eddig Magyarországon, azonban folyamatosan vizsgálják azokat a weblapokat, amelyeknél kétely merül fel a szabályos működéssel kapcsolatban.


Kína vezeti a világbajnokság alatti illegális szerencsejátékokkal kapcsolatos statisztikákat. Illegális szerencsejáték űzéséért 108 embert vettek őrizetbe, és 18 milliárd jüant (650 milliárd forint) koboztak el a hatóságok a vb ideje alatt. Peking szerint számos szerencsejáték-hálózat leleplezése annak köszönhető, hogy a vb kezdetétől fokozták az ellenőrzéseket. Kínában tilos a szerencsejáték szervezése, az ottani állampolgárok a legtöbb esetben külföldi partnerrel szerződve és annak neve alatt bonyolították a fogadásokat, emellett a határokon túli szervereken futtatták a fogadóoldalakat, s hatalmas összegeket kerestek ezzel a közvetítői és tagsági díjak beszedéséből.

Megérte Brazíliának a vb?

Valószínűleg nem térülnek meg azok a beruházások, amelyek kivitelezését már 2009-ben megkezdte a dél-amerikai ország. A FIFA magas elvárásokat támaszt a világbajnokságot rendező nemzetek felé, emellett a brazil infrastruktúrán is volt mit csiszolni. A közel húszmilliárd dollárnak megfelelő beruházások legnagyobb részét stadionépítésekre fordították, a maradék összegből pedig a repülőtereket és a közösségi közlekedést fejlesztették.

A FIFA elvárása, hogy a világbajnokságnak otthont adó ország rendelkezzen legalább nyolc modern stadionnal, amely legalább negyvenezer férőhelyes. A nyitómeccsre hatvanezer, a döntőre pedig nyolcvanezer férőhelyet kellett biztosítani. Brazília több stadiont épített az elvártnál: tizenkét létesítmény adott otthont a meccseknek. Bár az előzetes (visszafogott) várakozások még 1,1 milliárd dollárra becsülték a stadionépítések költségét, ebből végül jó négyszerese-ötszöröse, 4,7 milliárd dollár lett. Az arénák közül kilenc teljesen új építésű.

A tizenkét különböző városban létesített, felújított stadion mellett a meglehetősen rossz állapotban lévő infrastruktúrát is rendbe kellett hozni. Elvárás volt, hogy a repülőtér, a szálloda és a meccs helyszíne között a legrövidebb idő alatt, problémamentesen közlekedjenek a szurkolók. A repülőtér- és közúti, vasúti fejlesztések adták az összes világbajnoksággal kapcsolatos költség kétharmadát. Emellett jelentős összegeket fordított Brazília a legmodernebb technikai megoldások kialakítására, valamint a biztonságra is. A turizmus bevételét nehéz ilyen korán megbecsülni, de szakértők szerint elenyésző, félmilliárd dollárt hagytak a brazilok zsebében az érdeklődők. Az előzőekhez képest a brazil vb jóval költségesebb volt. A 2010-es Dél-afrikai Köztársaságban megrendezett bajnokság harmad annyiba, hatmilliárd dollárba került. Korábban kevesebb, mint egymilliárd dollárt költött Németország, Franciaország és az Egyesült Államok. Nem szabad elfelejteni, hogy ezek az országok jóval fejlettebbek voltak Brazíliánál.

A dél-amerikai országban a világbajnokságot megelőzően több, nagyszabású demonstrációt tartottak. A vb-k történetében egyedülálló felháborodást leginkább a magas költségek robbantották ki. S a hangulaton a kínos brazil végjáték sem segített.