Gazdaság
Negatív csúcsokat döntöget a forint
A jelenség mögött nem Magyarországgal kapcsolatos hírek állnak, hanem a feltörekvő piaci régiónak a tovább romló megítélése

Noha a forint euróval szembeni árfolyama tegnap nem gyengült tovább a 320-as szintnél a devizapiacon – a jegyzések 319-ig korrigáltak a hirtelen gyengülést követően –, a napi hanyatlás mértéke nem lebecsülendő. Az euróval szembeni „keresztben” a 0,35 százalékot érte el, míg a dollárhoz képest a csaknem egy százalékot.
A dollárt legjobb pillanatában csaknem 267 forinton jegyezték, míg a svájci frank árfolyama a 265-ös szintre emelkedett a forinttal szemben.
A 320 forintos euróárfolyam csak három forintra van a történelmi mélyponttól, a dollárral szemben pedig tizenkét éve nem látott negatív csúcson járt a hazai fizetőeszköz. Az Equilor és a Concorde pénzügyi szolgáltatók szerint főként az euró gyengülése húzta magával a forintárfolyamot.
Más devizapiaci szakértők szerint az általános piaci várakozásoknak megfelel a forint további gyengülése, noha a legutóbbi alapkezelői felmérésben pusztán ötszázalékos gyengülést vetítettek előre erre az évre, amitől már egyáltalán nem vagyunk messze. A Portfólió napi elemzésében ugyancsak arra mutatott rá, hogy a jelenség mögött nem hazánkkal kapcsolatos hírek állnak, hanem a feltörekvő piaci régió tovább romló megítélése. „A dollárral szembeni gyengülés ugyanis teljesen általánosnak mondható. Régiónkban például a lengyel zloty teljesen hasonlóan mozgott a forinttal az elmúlt időszakban” – olvasható ki az összefoglalóból.
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője szerint a továbbiakban az a nagy kérdés, hogy valóban államkötvény-vásárlásba kezd-e az Európai Központi Bank. Ugyanis a növekvő eurólikviditás kedvező hatást fejthet ki a kelet-közép-európai régió piacaira. A közgazdász szerint az Európai Központi Bank új eszközvásárlási programja – az eurózóna mellett – hazánk növekedésére is pozitív hatást gyakorolhat. Európa azonban ismét egy lépéssel Amerika mögött jár: az Atlanti-óceán túlpartján tovább csökkenhet a központi bank gazdaságélénkítő szerepe, miközben az európai kontinensen ezzel ellentétes folyamatok indulnak meg – mutatott rá a szakértő.