Gazdaság

Napirenden az egészségügyi törvények módosítása

Több frakció is egyetért számos kérdésben

 Kedvező irányba módosítja a csecsemőgondozási díjra (csed) és a gyermekgondozási díjra (gyed) jogosultak egyes csoportjai számára az ellátás kiszámítására vonatkozó szabályokat az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosítása - mondta Zombor Gábor, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi államtitkára szerdán az Országgyűlésben. A kormány ma nyújtja be az Országgyűlésnek a jövő évi költségvetésről szóló előterjesztést. 

Kedvező irányba módosítja a csecsemőgondozási díjra (csed) és a gyermekgondozási díjra (gyed) jogosultak egyes csoportjai számára az ellátás kiszámítására vonatkozó szabályokat az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosítása - mondta Zombor Gábor, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi államtitkára szerdán az Országgyűlésben.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter délután két órakor nyújtja át a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének. A nemzetgazdasági miniszter és Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője korábban a jövő évi büdzsét az adócsökkentés költségvetésének nevezte.

Az államtitkár meglátása szerint harmonizálni szükséges a csed és a gyed alapjának kiszámítását. Mint mondta, jelenleg más módon kell kiszámolni az ugyanazon gyermek után járó csed és gyed alapját, ez a kismamák részét hátrányosan érinti, mert gyermekük féléves korában lecsökken az ellátásuk összege.
Az államtitkár azt mondta, ha a gyermek egyéves kora után az anya visszatérne dolgozni és az apa venné igénybe a gyedet, akkor erre csak hatvan nap várakozás esetén van munka mellett lehetősége. Ez indokolatlan megszorítás, hiszen az apa járulékfizetéssel megalapozta az ellátás igénybevételét - magyarázta.

Zombor Gábor közölte azt is, indokoltnak tartják, hogy a 365 nap társadalombiztosítási jogviszony megléte a gyermek kétéves koráig alapozza meg a gyedre való jogosultságot. Tájékoztatása szerint az oltások alóli mentesüléshez ezentúl nem bármely orvos, hanem az érintett kezelőorvosa szakvéleményének csatolása szükséges.
Zombor Gábor elmondta: európai uniós szabályozás miatt 2020. május 20-a után tilos lesz mentolos cigarettát, cigarettadohányt forgalomba hozni Magyarországon. Az államtitkár ismertetése szerint egy tavalyi uniós irányelv betiltja a jellegzetes ízesítésű és az alkotóelemeikben ízesítést tartalmazó dohánytermékeket; a tagállamok bizonyos esetben - 3 százalékot meghaladó piaci forgalmú cigaretta és cigarettadohány esetében - derogációval élhetnek a tiltás tekintetében 2020 májusáig. A tiltás nem vonatkozik a szivarra, a szivarkára, illetve a pipadohányra.

Zombor Gábor elmondta azt is, a törvénycsomag bevezeti a forgalomba hozatali engedély előtti gyógyszeralkalmazás intézményét, mert előfordulhat, hogy egyes betegeknek olyan gyógyszerrel lenne esélyük a gyógyulásra, amelyek még engedélyezés előtt állnak.
 Beszámolt arról is: megteremtik a lehetőségét a fiókgyógyszertár létesítésének olyan településrészeken, amelyek rendelkeznek részönkormányzattal és a település lakosságszáma, továbbá a már működő gyógyszertárak száma miatt új közforgalmú gyógyszertár már nem létesíthető. 
Zombor Gábor közölte, sok helyen van felújítás az egészségügyi intézményekben, ezért bizonyos időszakokban át kell csoportosítani az ellátást. Ezért az államigazgatási szerv feladata lesz soron kívül intézkedni a folyamatos betegellátás biztosítása érdekében - magyarázta.
Elmondta még, hogy törvénycsomag tartalmaz rendelkezéseket a támogatásvolumen-szerződésben rögzített befizetési kötelezettségre, a külföldi vények megőrzésére, az elektronikus ügyintézésre egyes méltányosságból igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások esetében, illetve az egészségügyi válsághelyzetekre. A betegjogi képviselők ezentúl közfeladatot ellátó személyek lesznek - jelezte. Mint mondta, az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete miatt szükséges a pszichiátriai betegekre vonatkozó szabályok áttekintése.
Kitért arra, hogy döntően a szakma és a betegek kérésére kiterjesztik az egyedi méltányosság keretében igényelhető támogatásokat a kölcsönzésre is meghatározott gyógyászati segédeszközök esetében.
Zombor Gábor úgy értékelt: a betegek érdekeit szolgálják a változtatások. Jelezte, hogy vélhetően nagyobb érdeklődést és vitát kiváltó, az alapellátást helyzetét döntően befolyásoló törvényjavaslatot is beterjesztenek nem sokára a parlamentnek.

MSZP: Legyen parlamenti vitanap 
Politikai vitanapot kezdeményez az MSZP parlamenti frakciója az egészségügy magyarországi helyzetének, problémáinak megismeréséről és a szükséges megoldásokról. Az ellenzéki képviselőcsoport közleményében a kezdeményezést a kormányzat alkalmatlanságával indokolta.
Az MSZP szerint a kormányzat abban "a hibás önképben tetszeleg", hogy tudja irányítani az egészségügyet, szem elől téveszti az egészségügy valódi problémáit, mint az elviselhetetlenül hosszú várólisták kérdését, a szakápolók és orvosok katasztrofálisan alacsony bérezés miatti elvándorlását, a kórházak elviselhetetlen tartozásállományát, amely már sok esetben a működőképességet veszélyezteti.
A közlemény szerint az MSZP-frakció meg van győződve arról, hogy az egészségügyben a kormányzat tehetetlen és aránytévesztésben van.
A házszabály szerint a kormány vagy a képviselők legalább egyötödének írásbeli indítványára – az indítványban megjelölt átfogó politikai témakörben – az Országgyűlés vitát tart. Minden képviselő ülésszakonként legfeljebb két politikai vita tartására irányuló indítványt támogathat.

A fideszes Bene Ildikó arról beszélt, hogy a születéskor várható élettartam Magyarországon elmarad az uniós átlagtól, ennek javítása érdekében mindent meg kell tenni. Kiemelte a nem dohányzók védelméről szóló törvényt, amellyel szerinte hosszú távon komoly eredményt lehet elérni a szív- és érrendszeri betegségek visszaszorításában.  A Fidesz vezérszónoka elmondta azt is, 2020-ig tizenöt milliárd forint lesz egészségügyi prevencióra az egyik operatív program keretében. A cél az, hogy tíz százalékkal csökkenjenek a népbetegségek okozta halálozások - mondta.

A szocialista Tukacs István azt mondta: pártja részéről elfogadható a törvényjavaslat, de az egészségügy nincs rendben. Szerinte érdemben kellene beszélni a lényeges kérdésekről, például a béremelésről, a várólistákról, a kórházak adósságáról. Tukacs szerint legalább ötven százalékos bérfejlesztés járna ki az egészségügyi dolgozóknak. Közölte, lesznek javaslataik az ügyben, de nem az lesz a vezérlőelvük, hogy a költségvetés milyen állapotban van, hanem az, hogy az egészségügyben dolgozók milyen állapotban vannak.

Szászfalvi László, a KDNP vezérszónoka azt mondta, látszólag technikai jellegű a javaslat, de érdemben hozzájárulhat a népegészségügy működéséhez. Kiemelte a változtatások közül, ha egy egészségügyi szolgáltató hirtelen fellépő akadályok miatt átmenetileg nem tudja ellátni a betegeket, az engedélyező hatóságnak soron kívül intézkednie kell a folyamatos betegellátás érdekében. A gyermekvállalás további ösztönzése érdekében pontosítják a csecsemőgondozási és a gyermekgondozási díjra jogosultak egyes csoportjainak az ellátás kiszámítására, igénybe vételére vonatkozó szabályokat - mondta a KDNP-s politikus, aki szerint a javaslat a betegeket segíti, a szolgáltatások színvonalát kívánja növelni, és a hatékony működést támogatja. A KDNP támogatja a javaslatot - jelezte Szászfalvi László.    
A jobbikos Lukács László György, a Jobbik vezérszónoka szerint a javaslat kötelező védőoltásokra vonatkozó passzusa támogatható, könnyítést jelent a szülői és az intézményi háttérnél. Kitért a káros munkakörülmények észlelése esetén az orvosi jelzőrendszer újrastrukturálására és azt mondta: a káros anyagokat tartalmazó lista bővítését várják el rendeleti szinten. A gyermekgondozási díjjal kapcsolatban távon átlátható és követhető rendszer kialakítását szorgalmazta. Lukács László György egyetértett azzal, hogy a betegjogi képviselők büntetőjogi védelmét megerősítsék. Helyes, hogy nemcsak írásban lehet közölni a pszichiátriai szakvéleményt, hanem szóban is, nagy gondot jelentett, hogy sokszor nem készültek el időben a szakvélemények a bíróságok számára - tette hozzá a képviselő, aki a járásbíróságok illetékességének pontosabb meghatározását szintén üdvözölte.
Schmuck Erzsébet, az LMP vezérszónoka kiemelte: a gyermekgondozási ellátáshoz kapcsolódó változtatásokat támogatják, de azokat féloldalasnak tartják. A javaslat csak azokat támogatja, ahol a szülőknek van munkahelyük, de megfeledkeznek azokról, akik munkanélküliek; a családi pótlék és a gyermekgondozási segély emelése sokat tudna segíteni ezeken a családokon - mondta. A javaslatban támogatható elemnek tartotta az alacsonyabb keresetű anyáknál a csed és a gyed összehangolását, azaz, hogy megőrizhetik a korábbi magasabb összegű ellátást a gyed alatt is.
A kistestvér megszületését és a nők munkába állását segíti, hogy a korábbi magasabb jövedelmet vennék figyelembe a csed megállapításakor - folytatta az LMP-s politikus. Üdvözölte, hogy az apáknak megkönnyítik a gyed igénybe vételét. Problémásnak tartotta ugyanakkor az üzemi balesetekre vonatkozó módosítást.