Gazdaság

Nagyot nőttek a reálbérek

Az első negyedévben 4,1 százalékkal nőttek a keresetek, míg a fogyasztói árak 1 százalékkal estek

Az első negyedévben öt százalékos volt a reálbérek emelkedése Magyarországon, miután a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, költségvetési intézményeknél és a nonprofit szervezeteknél 4,1 százalékkal nőttek a bruttó bérek, miközben a fogyasztói árak egy százalékkal estek - derült ki a KSH adataiból. Ezzel már 27 hónapja tart a bérek vásárlóerejének növekedése.   

A versenyszektorban egyedül éves szinten 60 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak az első negyedévben, elsősorban a feldolgozóiparban és a járműgyártásban – mondta Czomba Sándor államtitkár.

 A nettó keresetek a bruttóval azonos ütemben emelkedtek, így a fogyasztói árak első negyedévi 1,0 százalékos csökkenésével számolva a nemzetgazdaság egészében 5,2, a közfoglalkoztatottak nélkül 4,0 százalékos volt a reálbérek növekedése január-márciusban az egy évvel korábbiakkal összehasonlítva.

A vállalkozásoknál 3,5, közfoglalkoztatottak nélkül 3,3 százalékos volt a bérnövekedés, a költségvetési szférában pedig 4,3, illetve 2,3 százalékos.

 Nemzetgazdasági szinten a bruttó kereset 239 300, a nettó kereset pedig – családi kedvezmény nélkül – 156 700 forint volt január-márciusban, ami a változatlan adórendszer következtében egyaránt 4,1 százalékos emelkedést jelent éves alapon. A családi kedvezményt is figyelembe véve a nettó keresetek átlagát 163 600 forintra becsüli a KSH.

A közfoglalkoztatás hatása nélkül a vállalkozásoknál 256 400, a költségvetési intézményeknél 237 100, míg a nonprofit szervezeteknél 229 300 forint volt a bruttó keresetek átlaga az első negyedévben.

A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak (497 700 forint), a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén pedig a legalacsonyabbak (145 500 forint).

A munkahelyek számának növekedése és a reálkeresetek folyamatos emelkedése kedvezően hat a lakosság jövedelmi helyzetének stabilizálására, és hozzájárul a belső fogyasztási kereslet növekedéséhez is – közölte az NGM.