Gazdaság

Nagy a nemek közti bérkülönbség

Kevesebbet keresnek, kevesebb lehetőséghez jutnak a női munkavállalók az unióban az Európai Parlament elnöke szerint

Világszerte még mindig hátrányosabb helyzetben vannak a nők, mint a férfiak: kevesebbet keresnek, kevesebb lehetőséghez jutnak. A nyugdíjellátásnál a nemek között akár 38 százalékos eltérés is lehet, a szerződés nélküli, be nem jelentett dolgozók 85 százaléka pedig nő – mondta az Európai Parlament elnöke tegnap.

Antonio Tajani 20170309
Antonio Tajani: Egy ország nem lehet sikeres nők nélkül (Fotó: Reuters - Vincent Kessler)

Bár történt előrelépés a nemek közötti egyenlőség terén, a nők bruttó órabére világszerte még mindig 16,7 százalékkal kevesebb, mint a férfiaké, kisebb esélyük van vezető pozícióban elhelyezkedni, és az idejük jóval nagyobb részét töltik házimunkával – mondta tegnap az Európai Parlament (EP) elnöke Brüsszelben a nőnap alkalmából megtartott parlamenti ülésen. Antonio Tajani beszédében hangsúlyozta: egy ország nem lehet sikeres nők nélkül, valamint tovább kell csökkenteni a férfiak és a nők közötti társadalmi, munkaerőpiaci leszakadást, hiszen azonos pozícióban, azonos munkáért azonos elbírálás jár. A nők helyzete nem függetleníthető attól, hogy az unió gazdaságpolitikája miként alakul. Fontos, hogy a női munkavállalók még jelentősebben meg tudjanak jelenni egy-egy pozícióban, ráadásul különféle alternatív megoldásokkal, mint a távmunka lehetősége. A menedzserek között csupán 24 százalék a nő, és világszerte több mint hatszázmillióan vannak az olyan aktív nők, akik dolgozhatnának, mégsem jutnak munkához. Azon nők aránya pedig több mint ötven százalék, akik szülés után nem tudnak visszamenni dolgozni. Európában a nők foglalkoztatási rátája 65 százalékos, más kontinensen még kisebb ez az arány.

Az EP fontosnak tartja a munka-erőpiaci integrációt, radikális változtatásokra van szükség ezen a téren is – hangsúlyozta az elnök. Kiemelte: a jogalkotást is át kellene uniós szinten alakítani. Példa erre az Európai Számvevőszék, ahol a huszonnyolc tagállam delegáltjaiból csupán három női küldött van. A skandináv országokban a nők aktivitási rátája a férfiakéhoz képest alig különbözik, míg délebbre haladva ez igen nagy lemaradást mutat. Az Európai Parlamentben a nők gazdasági és munkaerőpiaci helyzetét felügyelve külön bizottságot hoztak létre, figyelve a felzárkózási folyamatokat. A nyugdíjellátásnál a nemek között akár 38 százalékos eltérés is lehet, a szerződés nélküli, be nem jelentett dolgozók nyolcvanöt százaléka pedig nő.

Brüsszelben a héten tartották, illetve tartják azt a konferenciasorozatot, amelyen az EP-képviselők mellett a tagállamok és a szomszédos országok nemzeti parlamentjeinek képviselői is részt vesznek. Számos fórumon elhangzott: egy-egy ország gazdasági és politikai erejét még jobban lehet erősíteni, ha elismerik a női munkaerőt.

Női vezetőket a legnagyobb, ötvenhárom százalékos arányban Lettországban találni. A legkevesebb női vállalatvezető (22 százalék) Olaszországban, Németországban és Cipruson dolgozik. A statisztikákból az derül ki, hogy Magyarországon az arány negyvenegy százalék, azaz valamivel az uniós átlag fölötti. Minden uniós tagállamra jellemző, hogy a férfi vezetők többet keresnek, viszont az arányokat tekintve nagy a szórás. A magyarhoz hasonló arányú, 33,5 százalékos a nemek közötti bérszakadék Olaszországban. A különbség Romániában a legkisebb, itt a férfi vezetők fizetése öt százalékkal magasabb. Az uniós átlag 23 százalék. Az EU-ban a vezetői tisztségeket továbbra is többségében férfiak töltik be: csak minden harmadik vezetői poszton található nő, jóllehet a munkaerőpiacon alkalmazottak fele nő. Az unióban csaknem 7,3 millióra tehető azok száma, akik valamilyen vezető pozícióban dolgoznak. Közülük 65 százalék férfi, és csak 35 százalék nő. Egy férfi vezető átlagosan 33,7 százalékkal keres többet, mint egy ugyanolyan vezetői munkakörben dolgozó nő.