Gazdaság

Nagy Márton: meg akartuk lepni a piacokat

Az MNB alelnöke további kamatcsökkentéseket helyezett kilátásba

Meglepetést akart okozni a monetáris tanács azzal, hogy most kezdte el a kamatcsökkentési ciklust - mondta Nagy Márton, az MNB alelnöke szerdán Budapesten egy háttérbeszélgetésen.

Erősen gyengült a forint szerda délelőtt 
A jegybank alelnök szavaira két egységgel gyengült a forint. Az eurót 313,5 forinton jegyezték, míg a dollárért 280 forintot kellett adni. 

Az MNB kedden 15 bázisponttal 1,20 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, az elemzőket a csökkentés nem, de annak időzítése meglepte, csak későbbre vártak kamatvágást.

"Direkt akartunk meglepetést. Egy kamatcsökkentési ciklust indítottunk, megvan a mozgástér, az új inflációs előrejelzés mellett csak 2018 első felében érjük el az inflációs célt, ez teret ad az enyhítésre" - mondta. Kiemelte, a kamatcsökkentési ciklus több lépésből áll majd, az inflációs cél elérésével konzisztens kamatszintet kell elérni.

Felidézte, hogy a monetáris tanács februárban már jelezte, a márciusi Inflációs jelentés ismeretében tovább lazíthatja a monetáris kondíciókat. Ebbe a célzott, nem hagyományos eszközök mellett beletartozik az alapkamat csökkentése is. A kívülről jövő, úgynevezett importált infláció mérséklődött, az Európai Központi Bank (EKB) lazítást hajtott végre, Magyarország sérülékenysége csökkent, "és ezt nem csak mi mondjuk, hanem sok elemző is" - mutatott rá.

Beszámolt arról is, hogy az MNB nagy figyelmet fordít majd a BUBOR-piacra. A BUBOR, amely  a budapesti bankközi forint hitelkamatláb nem teljesíti referencia-kamat szerepét, nem a kamatfolyosón belül mozog például, hanem sokkal inkább az alapkamathoz tapad. Minden banki hitelszerződésben a BUBOR-hoz kötik a feltételeket - fűzte hozzá.

A 12 legjelentősebb kereskedelmi bank olyan kötelező jellegű szabályt fogadott el magára nézve, hogy májustól a BUBOR-ra árjegyzést végez majd. Ezt az MNB őszig fogja figyelni - mondta az alelnök. Hozzátette: ezeknek a bankoknak az 1 hónapos és 3 hónapos BUBOR-ra kell jegyezniük az árat.

Elmondta: a monetáris tanács mostani döntései kevert lépések voltak, hosszú időn keresztül használta a jegybank a nem konvencionális eszközöket, ilyen volt az önfinanszírozási program. Az nhp-t kivezetik a rendszerből, az önfinanszírozási program hatékonysága csökken, egyre kisebb a hozzáadott értéke.

Nagy Márton kiemelte, hogy március 16-án jelentősen szűkült az MNB likviditása, a devizahitelekhez kapcsolódó swap-lejárat miatt. Az eszköztár átalakításával szeretnék megvárni az MNB 2 hetes betétének áprilisi kivezetését. A likviditáscsökkenés nagyrészt a kéthetes betétben csapódott le, a jegybanki kéthetes betétállománya 1000 milliárd forintról mostanra lecsökkent mintegy 580 milliárd forint körüli összegre, a kereskedelmi bankok elkezdték az alkalmazkodást.

Nagy Márton kifejtette: a tartalékrendszerben is hozott változásokat a Magyar Nemzeti Bank, a kereskedelmi bank alapkamaton tarthatja az MNB által vezetett tartalékszámláján a kötelező rátának megfelelő összeget, az ezen felüli összegre április 7-től viszont az eddigi nulla százalékos kamat -0,05 százalékra változik, vagyis a kereskedelmi bank fizet a jegybanknak erre a betétre. 

Elmondta: a jegybank egyhetes hitelének kamata is módosul: az egyhetes hitel kamata 1,35 százalékra változik.  Emlékeztetett arra: a monetáris tanács ezentúl a három kamatról (az egynapos jegybanki betét és hitel kamatáról, valamint az alapkamatról) együtt fog dönteni. Ez azért fontos, mert a kamatfolyosó alja  "negatív kamatba ment át". A kamat további csökkentése mellett felmerül, hogy a kamatfolyosó tovább szűkíthető - mondta az alelnök.