Gazdaság
Nagy Márton: Nem kizárt az alapkamat-csökkentés
Az MNB további lazításra utaló üzenetére nagyot gyengült a forint
A jegybank alelnökének szavaira idegesen reagáltak a befektetők. Az euró a 307-es szintről gyorsan 310 fölé ugrott, ami kilenc havi csúcsnak felel meg. A dollár is három egységgel magasabban, 282 forinton egyezték.
Nagy Márton szerdán, elemzői háttérbeszélgetésen, Budapesten elmondta: a monetáris kondíciók enyhítése érdekében a jegybank továbbra is használni kívánja mind a hagyományos, mind a nem hagyományos eszközöket.
A lehetséges kamatcsökkentés mértékéről elmondta: kis lépésekben nincs értelme, ha a jegybank elkezdi, akkor megfelelő mennyiségűnek és mértékűnek kell lennie. Úgy vélte, akkor van értelme a kamatcsökkentésnek, ha lehet ciklusban gondolkozni, ezért a tavaszi időpontot korainak tartja a jegybank alelnöke.
Március-áprilisban lesznek olyan folyamatok és döntések, amelyeket szeretnének megvárni - fogalmazott. Ezek között említette az Európai Központi Bank (EKB) márciusi döntését, a márciusi Inflációs jelentést, és azt, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) is refinanszírozza a lejáró devizaadósságot. Megemlítette a kéthetes jegybanki betétek kivezetését, és a csökkenő devizatartalékot, ami likviditáscsökkenéssel jár.
Nagy Márton elmondta azt is, hogy az elmúlt időszakban "túl gyorsan túl jó lett" Magyarország megítélése, csökkent a sérülékenység és az országkockázati prémium. Ugyanakkor látni kell, hogy ezt más, régióbeli országok romló megítélése is segítette relatív módon - tette hozzá. Ennek köszönhetően a hosszú távú hozamgörbe egyre laposabb, nagyon alacsony szinten vannak a 3-5-10-15 éves hozamok - mondta. Ezzel a jegybank elérte célját, mondta, hozzátéve, hogy a hosszú hozamoknak tovább kellene csökkenniük.
A jegybank alelnöke nem tartja kizártnak a kamatfolyosó aljának negatívba csúszását sem, hozzátéve, hogy "nem vagyunk túl közel ehhez". Elmondta: márciusban akár 4 milliárd euróval csökken a jegybank mérlege, ami a likviditás csökkenésen keresztül felfelé nyomja a kamatfolyosót. Emiatt nem biztos, hogy van értelme a kamatfolyosó alját vizsgálni - mondta. A jegybank alelnöke szerint figyelembe kell venni, hogy a kamatfolyosón belül merre mennek a kamatok, és utalt arra, hogy a folyosó tetején kifejezettebb a monetáris enyhítés hatása.
A forint árfolyamával kapcsolatban kérdés, hogy mennyire stabilizálódik erősebb szinteken - mondta. Ha ez megtörténik, az fékezi az inflációt, tehát erőteljesebb monetáris lazításra lehet szükség - mutatott rá. Hónapról-hónapra alacsonyabb inflációs számot kapunk, ami növeli az esélyét, hogy lefelé tolódik az inflációs előrejelzés - mondta.
Elmondta: látják, hogy a piac türelmetlen és szeretné, ha minél előbb elkezdődne az enyhítés, mivel sokat javult az ország megítélése. Vélekedése szerint 2,5 százalék feletti gazdasági növekedéssel érdemes számolni - mondta. Hozzátette: a külső környezet azonban nagyon volatilis, érzékeny.