Gazdaság
NGM: 464,8 milliárd forint hiány július végén
Jelentős a javulás az egy évvel ezelőtti állapothoz képest
Az előzetes adatok szerint az év első hét hónapjában a központi költségvetés 585,8 milliárd forintos hiányt, míg a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 52,5 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 68,5 milliárd forintos többletet mutattak.
Stabil az államháztartás helyzete
Az államháztartás, a költségvetés helyzete stabil, a 2016-ra tervezett 2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány elérhető - mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán hétfőn.
A júliusi hiány 60 milliárd forint fölött volt, tavaly júliusban azonban meghaladta a 70 milliárd forintot, az első héthavi hiány az egész évre tervezett deficit 61 százaléka, jóval kedvezőbb, mint a megelőző 10 évben - hangsúlyozta.
Megjegyezte, hogy a kedvező reálgazdasági adatok határozták meg a költségvetés stabilitását, a munkanélküliségi ráta folyamatosan csökken, a foglalkoztatottak száma nő, stabilan 4,3 milliónál magasabb, a reálbérek pedig emelkednek. Ennek köszönhetően a költségvetés foglalkoztatáshoz kapcsoló bevételei, illetve a fogyasztáshoz kapcsolódó bevételek is emelkednek - mondta.
Banai Péter Benő hangsúlyozta, hogy a költségvetés tavalyinál kedvezőbben alakuló bevételi oldala és a fegyelmezett költségvetési gazdálkodás eredményeként az államháztartás helyzete stabil.
Kiemelte: a kormány gazdaságfehérítő intézkedései tavaly jelentős bevételt generáltak, ezzel az összeggel kalkuláltak az idei költségvetésben is.
Csak júliusban a központi alrendszer (államháztartás az önkormányzatok nélkül) hiánya 62,7 milliárd forintot tett ki, míg egy évvel korábban ez 70,8 milliárd forint volt.
Az első hét havi hiány az éves, 761,6 milliárd forintos előirányzat 61 százaléka, ám az NGM hangsúlyozta, hogy az elmúlt mintegy másfél évtized legalacsonyabb július végi hiányadata az idei.
A tárca szerint változatlanul stabil az államháztartás helyzete, ami a működő magyar reformok eredményeit tükrözi vissza. Továbbra is reális és teljesíthető az idei évre kitűzött 2,0 százalékos európai uniós módszertan szerinti hiánycél - írták.
A közlemény szerint az idei első hét havi kedvezőbb adatok oka a tavalyihoz képest elsősorban az, hogy eltérően alakult a központi költségvetés kiadási szerkezete, egyebek mellett az uniós programok kifizetéseihez és az adósságszolgálathoz kapcsolódóan. Ezen kívül több adóbevétel is befolyt, a kedvező reálgazdasági folyamatok és a gazdaságfehérítési intézkedések eredményeként - derült ki az NGM közleményéből.