Gazdaság

Mozgalmas nyár eleji hét a piacokon

Hétindító. Ha a britek az unióból való kilépésre szavaznak, olyan gazdasági mozgások jöhetnek, amelyekre nem lehet felkészülni

Bár lassan visszavonhatatlanul kitör a nyár, a hét előrelátható eseményeivel kapcsolatban cseppet sem lehet nyugalmas, vakációkezdeti időszakról beszélni. A hazai, egyébként is mozgalmas kilátásokat csak tovább borzolja a britek uniós kilépéséről szóló csütörtöki népszavazása.

Török Zoltán 201606202
Török Zoltán (Fotó: Varga Imre)

Az egész Európai Uniót, azon belül Magyarországot is érzékenyen érintő, a közösségből való kilépésről szóló brit népszavazás előtt holnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a hazai bruttó bérek egy évre visszatekintő alakulásáról közöl adatokat áprilisi hónapra vonatkozóan. A gyorsuló bérdinamika várhatóan most is jellemzi majd a teljesítményt. Emiatt nem kell aggódniuk a gazdaságpolitikusoknak, mert áldásos hatása lehet a meglehetősen alacsony inflációra – fejtette ki lapunk kérdésére a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Török Zoltán és elemzői csapata egyébként hét-nyolc százalék körüli növekedésre számít a bruttó bérek negyedik havi alakulásában.

Holnap ül össze a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának kamatdöntő ülése, amelyen ez alkalommal – a makrogazdasági szakember szerint – nem várhatók jelentős döntések. Török Zoltán szerint az idén, de még 2017-ben is változatlan maradhat a 0,9 százalékos jegybanki alapkamat. Hozzátette: várakozásaik szerint annak megváltoztatására legkorábban 2018-ban kerülhet sor.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) első negyedéves, csütörtökre várható inflációs jelentésével kapcsolatban a Raiffeisen Bank vezető elemzője arra számít, hogy a jegybank gazdasági növekedésre vonatkozó idei 2,8 százalékos előrejelzése 2,5 százalékra süllyedhet, 2017-re pedig valamelyest módosulhat, pontosabban közelíthet egymás felé az MNB 2,4, illetve a kormány 0,9 százalékos prognózisa.

Kedvező eredményeket hozhatnak még pénteken az ugyancsak az első negyedéves időszakra vonatkozó fizetésimérleg-adatok. Török Zoltán „jó nagy” többlettel számol 1,4 millió euró körüli értékben, és a kedvező tendencia várhatóan az idén végig fennmarad, sőt, az év vége felé akár még javulhat is a mutató. A szakember jövőre azonban már kissé romló tendenciával számol.

A nemzetközi gazdasági viszonylatban várható legmeghatározóbb esemény a héten az egész Európát érzékenyen érintő Brexitről, azaz a britek EU-ból való kilépésének lehetőségéről szóló csütörtöki népszavazás lesz. A Raiffeisen Bank vezető elemzője érdeklődésünkre kifejtette: az egyre erősödő bizonytalanságban a pénzügyi piacok mind sérülékenyebbé válnak, és emiatt a magyar deviza, valamint az állampapírok árfolyamában is további gyengülés várható. Amennyiben a britek többsége az uniós tagság megtartására voksol, nem várható nagy felbolydulás. Ám ha a szigetország lakói a kilépés mellett döntenek, akkor jelentős piaci mozgások várhatók, amire előre nem lehet felkészülni. Hiszen azt sem lehet tudni, mire kellene felkészülni – fogalmazott Török Zoltán. Arra azonban mindenképp számítani lehet, hogy ez utóbbi esetben óriási eladási hullám indulhat meg a piacon,: első körben a font, majd más valuták is sokat veszíthetnek értékükből.