Gazdaság
Most kiderül, mekkora az infláció
Hétindító. Kiemelten fontos makrogazdasági adatokat közölnek a napokban
– Milyen nemzetközi, kiemelten fontos makroadatokra számíthatunk a héten?
– A német ipar állapotáról, valamint az exporttól érkeznek majd adatok, amelyek különösen fontosnak ígérkeznek, mivel erősíthetik a német gazdaság és így az eurózóna növekedési kilátásaival kapcsolatos félelmeket.
– Milyen változásokra számítanak?
– Úgy gondoljuk, az ipari havi termelés az előző időszakhoz képest kétszázalékos visszaesést mutathat a korábbi, plusz 3,3 százalékról. Oka, hogy a német gazdaság lassulása részben a Kínával kapcsolatos aggodalmakból ered. Ezt mutatja, hogy a kínai gazdaság körüli kockázatok miatt lett óvatosabb a Fed, az S&P pedig rontotta Kína kilátásait.
– Az Európai Központi Bank (EKB) mindezekre hogyan reagálhat?
– Álláspontunk szerint az EKB-n előbb-utóbb nőhet a nyomás újabb lépések bejelentésére, ugyanakkor a március 10-i, a piaci várakozásoknál átfogóbb monetáris lazítást követően néhány hónapig biztosan kivár majd az európai jegybank. Ha a beérkező adatok a várakozásoknak megfelelően alakulnak, akkor az euró kismértékű gyengülésére számíthatunk, ami a nemrég indult euróerősödés korrekciójához nyújthat segítséget.
– Magyarországon mi várható?
– Elsősorban a pénteken megjelenő márciusi inflációs adatokra figyel a piac. Előrejelzésünk szerint nullára csökkent márciusban az éves fogyasztói árindex. Noha az üzemanyagárak havi összevetésben emelkedtek, 2015 júliusa óta első ízben a hó/hó dinamika jóval alacsonyabb lehetett, mint 2015 márciusában, így összességében az üzemanyagárak az éves inflációhoz való negatív hozzájárulása erősödött februárhoz mérten. A márciusi inflációra vonatkozó piaci konszenzus 0,1 százalék, ez megegyezik az MNB frissen, március 24-én publikált előrejelzésével.
– Ez megfelel a jegybanki célnak?
– A beérkező adat megerősítheti majd azt a képet, hogy az infláció a teljes előrejelzési horizonton elmaradhat a jegybank háromszázalékos céljától. Várakozásunk szerint az MNB áprilisban és májusban is újabb 15-15 bázisponttal mérsékli majd a három hónapos betéti rátát, így az irányadó kamat tavasz végére 0,9 százalékra csökken majd. Ezt követően egészen 2018 második negyedévéig nem számítunk az irányadó ráta változtatására.
– Ezenkívül milyen adatok jönnek még?
– Kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a februári magyarországi kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó első becslését. Januárban a kiskereskedelmi forgalom mértéke 1,7 százalékkal, a naptárhatással kiigazított adat szerint viszont 2,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Szerdán publikálja majd a Központi Statisztikai Hivatal a februári ipari adatokra vonatkozó első becslését. Januárban az ipari termelés mértéke 0,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de a munkanaphatással korrigált adat 2,2 százalékos növekedést mutatott. Csütörtökön adja közre a Nemzetgazdasági Minisztérium az államháztartás központi alrendszerének március végi helyzetéről szóló gyorstájékoztatóját. Mint ismert, a központi alrendszer 2016. január–februári többlete 14,8 milliárd forint volt. Mindebből látszik, eseményekben gazdag hét vár ránk.