Gazdaság

Most érdemes nemesfémeket vásárolni

A Brexit hatására veszélybe került a brit gazdasági stabilitás, sorra közlik a vészjósló forgatókönyveket a kockázatokkal együtt. Bizonytalanság idején viszont mindig jó befektetés lehet az arany és az ezüst.

Máris kezdenek valóra válni azok a kockázatok, amelyektől a brit EU-tagságról tartott népszavazás előtt tartani lehetett – idézte a távirati iroda a brit jegybank közleményét. A Bank of England tegnap Londonban ismertetett hetvenoldalas pénzügyi stabilitási helyzetértékelése bemutatja, hogy a június 23-i referendum utáni egy hétben a font kilenc százalékkal gyengült, és dollár árfolyamának rövid távú ingadozása rég nem volt ilyen nagy.

A brit bankok részvényárfolyamai átlagosan húsz százalékkal zuhantak, és az átlagon belül a brit piacra összpontosító bankok papírjai estek a legmeredekebben. A hazai piacon aktív nem pénzügyi szolgáltatási cégek részvényei átlagosan tíz százalékkal gyengültek, a brit kereskedelmi ingatlanpiacra érkező külföldi tőkebeáramlás pedig már az első negyedévben ötven százalékkal zuhant – áll a Bank of England jelentésében.

Londoni pénzügyi elemzők szerint nem várható, hogy a brit népszavazás ismét a Lehman Brothers amerikai óriásbank összeomlása utánihoz hasonló globális pénzügyi válsághoz vezet, de a világ több nagy gazdasági erőcentrumában a korábban feltételezettnél valószínűleg jóval lassabb lesz a növekedés, és ez jelentős hatást gyakorol a monetáris politikára. Az Oxford Economics azt ismertette, hogy a brit bruttó hazai össztermék (GDP) jövőre mindössze 1,1 százalékkal növekszik. Ez éppen a fele a korábban jósolt ütemnek. A legnagyobb gazdaságok közül egyedül az Egyesült Államok nem érzi meg a Brexit-sokkot: az amerikai gazdaságban változatlanul 2,3 százalékos növekedést várnak 2017-ben. A ház emellett azzal is számol, hogy a brit jegybank zéróra csökkenti az alapkamatot.

Az arany és az ezüst ára viszont felértékelődhet a Brexit miatt. Ennek az az oka, hogy a piaci bizonytalanság miatt hosszabb távon jelentős tőke áramolhat a nemesfémbe, hiszen ez ez egyik fő menedékeszköz – jelezte a Conclude Befektetési Zrt. Az arany unciájának (1 uncia = 31,1035 gramm) ára a Brexit hírére egészen 1342 dollárig emelkedett, és bár azt követően valamelyest gyengült, július elsején, ismét az 1335 dolláros szintet közelítette. Az európai adósságválság alatt az arany ára 12 százalékot erősödött.