Gazdaság
Monetáris lazítás a brit jegybanktól
Hétindító. Lassulhat a kínai gazdaság, az Egyesült Államokban a héten megkezdődik a második negyedéves gyorsjelentési szezon
Virovácz Péter (Fotó: Hegedüs Róbert)
A héten egyértelműen a monetáris politika, illetve annak várható alakulása mozgathatja piacokat. A Brexit-referendumot követően csütörtökön ül össze először a Bank of England monetáris tanácsa – nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Hozzáfűzte: ahogyan a jegybankelnök, Mark Carney több interjúban is kifejtette, a brit gazdaság támogatása érdekében várhatóan monetáris lazítást hajtanak végre. A kérdés az, hogy vajon ezt már a héten meglépi-e a Bank of England vagy esetleg kivár augusztusig. Virovácz szerint utóbbi azért lenne talán szerencsésebb, mert ekkor adja ki inflációs jelentését is a jegybank, ezzel is megtámogatva a döntést. A múlt hét végi piaci felmérések alapján 74 százalék annak a valószínűsége, hogy már júliusban kamatot vág a Bank of England. Az ING elemzőjének meglátása szerint azonban csak augusztusban hajtanak végre 25 bázispontos kamatvágást, valamint bővíthetik a mennyiségi lazítási programot további 125 milliárd fonttal. Ezzel a lépéssel megkezdődhetne a globális monetáris lazítás újabb köre, és a Bank of Englandhez a japán jegybank is hamarosan csatlakozhat. Mindez jelentősen befolyásolhatja az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatpolitikáját is.
Virovácz úgy véli: ezek a lépések, áttételesen, a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) is válaszra sarkallhatják. A globálisan lazább monetáris környezet a hozamvadászokat a magyar eszközök felé terelheti, hiszen megemelkedne a kamatkülönbözet, ami a forint erősödését hozhatja. Ez akár a növekedési és inflációs célokat is veszélybe sodorhatná, ezzel pedig lépéskényszerbe kerülhetne az MNB.
Az elemző úgy látja: a piac jelenleg sokkal inkább a politikai események, sem mint a gazdasági adatok által vezérelt. Ennek legfőbb oka a lehetséges brit–uniós szétválás körüli bizonytalanság. Kedden újabb köréhez érkezik az új brit miniszterelnök kiválasztási folyamata. Az már biztos, hogy Margaret Thatcher után újabb női miniszterelnöke lesz Nagy-Britanniának. A kérdés, hogy kilépés (Andrea Leadsom) vagy bennmaradás (Theresa May) párti lesz-e az új vezető. Ez nagyban befolyásolhatja az unióval folytatott kilépési tárgyalásokat, már amennyiben ténylegesen sor kerül erre. Ehhez viszont a brit parlamentnek kell kimondania a végső szót. Az ING Bank vezető elemzője elmondta: a monetáris politika várható alakulása és a Brexittel kapcsolatos gazdasági-politikai bizonytalanságok mellett még egy fontos tényező a kínai gazdaság teljesítménye, ami a piaci hangulatot érdemben befolyásolhatja. Magyar idő szerint péntek hajnalban ugyanis napvilágot látnak a kínai ipari, kiskereskedelmi adatok, valamint a II. negyedéves GDP-mutató is. A várakozások szerint tovább folytatódhat a kínai gazdaság lassulása, és az első negyedévi 6,7 után 6,6 százalékos lehet a növekedés mértéke. Az ennél markánsan alacsonyabb ütemű bővülés a mostani befektetői környezetben újabb heves reakciókat válthat ki.
A Raiffeisen Bank elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban a héten megkezdődik a második negyedéves gyorsjelentési szezon. A várakozásokat megint jelentősen levitték, így könnyű lesz meghaladni azokat, de éves szinten továbbra is profit- és árbevétel-zsugorodásra számítanak az indexben. A héten jelentő pénzügyi vállalatok adataiból kiderül, hogy mennyire viselik jól az állampapírok alacsony hozamait, no meg azt, hogy a Fed kamatemelése akár 2018-ig is kitolódhat. A Raiffeisen elemzői úgy vélik: mivel a héten kevés új magyarországi gazdasági adat lesz, ezért a forint és a kötvények árfolyama – továbbra is rekordalacsony szint közelében van a tízéves papír hozama – kerülhet a középpontba.
Itthon ma májusi idegenforgalmi adatot publikálnak, holnap mezőgazdasági árakat közölnek. Szerdán a májusi ipari termelési mutatók második becslését ismerhetjük meg, pénteken pedig az építőipari adatokat.