Gazdaság
Mihamarabb érdemes rendezni a büntetést
A parkolási pótdíj kiszabását követő tizenöt napon túl már emelt összegű, negyvenszeres bírsággal lehet számolni, a mobilügyintézésnél sem árt egy kicsit odafigyelni

Nem egyszerű annak a fogyasztónak a dolga, aki szeretne teljesen tisztában lenni a parkolási szabályokkal. Különösen, hogy a helyi vagy kerületi önkormányzatok mindig külön rendeletben állapítják meg, egy óra parkolásért mennyit kell fizetni. Sőt egyes kerületen belül is előfordulhat két külön díjszabású zóna.
A helyi rendeletekben a képviselő-testületek bizonyos körülmények esetén kivételeket állapíthatnak meg, és méltányosságból biztosíthatják a parkolási bírság (pótdíj) alóli mentesülés lehetőségét. Ilyen eset lehet például, ha a fogyasztó az adott várakozási övezetben kórházban volt gyógykezelésen, és ezért lépte túl a meghatározott várakozási időt, vagy ha mobilparkolásnál egy karaktert eltévesztett, esetleg két karakter felcserélésével adta meg a rendszámot vagy a zónakódot. Ezeket a méltányosságot biztosító eseteket a képviselő-testületek mindig egyedileg határozzák meg, és ugyancsak ők dönthetnek a korábban ingyenes parkolók fizetőssé tételéről is – hívja fel a figyelmet a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ). Ha fizetős helyen várakozunk díjfizetés nélkül, parkolásonként egyórai várakozási díjat és pótdíjat is kell fizetni. Ez akkor is igaz, ha az adott időtartamot túllépve lejárt a parkolójegy, és nem hosszabbítottuk meg időben. A FEOSZ felhívja a figyelmet, hogy a pótdíj kiszabását követő tizenöt napon túl már emelt összegű, negyvenszeres bírsággal (az egyórai várakozási díj negyvenszeresével kell számolni), ha viszont valaki tizenöt napon belül rendezi a tartozást, akkor „csak” az adott napon belül díjköteles időszakra és további kétórai várakozásra számított várakozási díjat kell megfizetnie. Mobilparkolás esetén, elgépelt rendszámra váltott jegy esetén is kellhet pótdíjat fizetni. Baranovszky György a FEOSZ ügyvezető elnöke lapunk kérdésére azt mondta, a vonatkozó szabályozások szigorúak, ilyen esetekben akkor van méltányosság, ha az adott település vagy kerület helyi rendelete azt lehetővé teszi. Így érdemes akkor korrigálni a hibát, amint észrevette az autós.
Szerencsés esetben, ha például az üzenet elküldését követően azonnal észlelte, a helyes rendszámmal újraválthatja a jegyet. Ha a várakozási helyhez legközelebbi parkolóautomata nem tud jegyet kiadni, nem mentesíti az autóst a fizetési kötelezettség alól. Ilyenkor érdemes azonnal felvenni a kapcsolatot a parkolás-üzemeltetővel, amely elérhetőségét rendszerint az automatán is feltüntetik, vagy szintén ugyanonnan tájékozódni a várakozási lehetőségekről, esetleg a mobilparkolást választani. Ha a járművet ellopták, akkor érdemes haladéktalanul feljelentést tenni, Baranovszky György szerint azonban életszerűtlen, a megtalálása szempontjából ugyanakkor jó is lenne, hogy valaki fizetős övezetben hagyna hátra lopott járművet.
A mozgáskorlátozottakkal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az ennek igazolására szolgáló igazolványt mindig a jármű szélvédője mögött úgy kell elhelyezni, hogy az érvényesség és a jogosultság ellenőrizhető legyen.
Megalapozatlan is lehet a követelés
A várakozásidíj- és a pótdíjfizetési kötelezettség is egy év alatt elévül, amire, ha sor kerül, akkor a követelés jogi úton már nem érvényesíthető. Külön megvan azonban az értesítési rendje annak, ha a parkolási vállalkozás fizetésre szeretné bírni a fogyasztót. Ha az autós nem fizetett a várakozásért, hatvannapos jogvesztő határidőn belül a gépjármű üzembentartója részére postai küldeményként vagy más igazolható módon kell megküldeni a díj- és pótdíjfizetési felszólítást. A hatvan napot attól az időponttól kell számolni, amikor a fizetés nélküli parkolás történt. Amennyiben a felszólítás nem a fentieknek megfelelő előírások szerint történik, akár a parkolási vállalkozás követelése megalapozatlan is lehet. Ugyanakkor ez alól is van kivétel, ide tartozik az az eset, ha a gépjármű üzembentartója a nyilvántartott adataiban bekövetkezett változásokat elmulasztotta bejelenteni, és emiatt a fizetési felszólítást nem a tényleges üzembentartó kapja meg.