Gazdaság

Mi hívtuk le a legtöbb forrást a régióban

A „Brexit-számlát” akkor is kifizettetjük, ha Nagy-Britannia kilép az unióból

Hazánk áll a legjobban a visegrádi négyek között az uniós források lehívása terén – jelentette ki tegnap az Országgyűlésben a Fidesz vezérszónoka az uniós forrásokról szóló vitán. Az ellenzék szerint nem a forráslehívást, hanem a versenyképességet kell nézni, abban pedig nagy a lemaradásunk.

Március végéig kiírják a 2014–2020-as uniós ciklusra vonatkozó összes pályázatot – erősítette meg tegnap az Országgyűlésben Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az uniós forrásokról szóló vitában ismertette: a rendelkezésre álló 8900 milliárd forint 53 százalékát már lekötötték, így összesen 4400 milliárd forintról készen áll a szerződés. Emlékeztetett, hogy az uniós intézményrendszer a nettó befizető államoknak kedvez, így 2007 és 2014 között a forrásoknak csupán tizenöt százaléka került magyar vállalkozásokhoz. Hangsúlyozta: ez a rész most 57-58 százalék körül alakul, a kormány célja viszont a 65 százalékos szint elérése.

Hörcsik Richárd, a kormánypárt vezérszónoka hozzátette: hazánk a visegrádi négyek között a legjobban áll azzal, hogy a források 94 százalékára már meghirdették a pályázatokat. Emlékeztetett: Nagy-Britannia kiesése tízmilliárd eurós lyukat okoz évente a költségvetésben, de a „Brexit-számlát” akkor is kifizettetik a britekkel, ha az ország 2019 tavaszán kilép az unióból.

A szocialista Szakács László szerint nem a forráslehívás, hanem a versenyképesség terén kell összehasonlítani magunkat a régióval, ebben pedig a szlovákok és a csehek „utcahosszal” előttünk járnak. Az uniós forrásokat „egyszeri tőkeinjekciónak” nevezte, úgy fogalmazott: „lesz üveghíd, meg annyi kastély felújítva, amennyit még nem látott a világ, lesz űrprogram és zenélő 67-es út is”, de mindennek semmilyen hatása nem lesz 2020 után a magyar gazdaságra.

Bana Tibor (Jobbik) úgy vélte: a különbség a szocialista és a fideszes kormány között, hogy míg 2010 előtt az „értelmetlen fejlesztések” voltak napirenden, addig 2010 után a „korrupció melegágya” az uniós forráslehívás. Szerinte a kormánypárt a források hatvan százalékát nem gazdaságfejlesztésre fordítja, hanem „becsatornázott oligarchákhoz” juttatja el.

Az LMP-s Hadházy Ákos azt mondta: a kabinet azért próbálja meg elkölteni a pénzeket, mert nem biztos abban, hogy 2018 után kormányon marad. Azért mernek „nyíltan lopni”, mert tudják, hogy Brüsszel nem ellenőrzi a pénzköltéseket – jelentette ki.