Gazdaság
Mérséklődött az ipari termelés volumene
A hosszabb karácsonyi szünet is közre játszik a tendenciában
Januárban a munkanaphatástól megtisztított index 2,2 százalékos éves növekedést mutatott. Az előző hónaphoz viszonyítva 0,1 százalékkal csökkent az ipar kibocsátása a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint.
Schindele Miklós, a KSH főosztályvezető-helyettese az adatok ismertetésekor elmondta: az ipari termelés lassulása annak következménye, hogy néhány nagy járműgyártó vállalkozás karácsonyi ünnepek körüli szünete hosszabb lett az előző évinél, és átnyúlt az idei évre. Így a járműgyártásban a szokásos kétszámjegyű növekedés helyett kisebb csökkenés volt. Ez a magyarországi beszállítókat is érintette - tette hozzá.
A termeléskiesés nemcsak az exportban, hanem a belföldi értékesítésben is megmutatkozott, mindennek a járműgyártás ipari termelésen belül képviselt jelentős súlya miatt van akkora hatása - mondta.
Kiemelte: a növekedési ütem hasonló mértékű megtorpanására legutóbb 2014 októberében volt példa, akkor is a járműgyártással összefüggésben.
Az ipari termelés 2015-ben minden hónapban nőtt, a nyers és a munkanappal kiigazított adatok szerint egyaránt. Tavaly decemberben az ipari termelés volumene 9,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, 2015-ben a termelés 7,5 százalékkal volt magasabb, mint 2014-ben.
Az ipari termelés januári adatának második becslését március 11-én teszi közzé a KSH.
Folytatódhat az ipari termelés növekedése
Az ipari rendelésállomány és a bizalmi indexek is azt vetítik előre, hogy a januári megtorpanás után februártól folytatódik az ipari termelés növekedése Magyarországon - mondta Lenner Áron Márk, az NGM államtitkára a köztévének. A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a kormány az idén már megtárgyalta az Irinyi-tervet, amely a magyar iparfejlesztés átfogó koncepciója. Ez az a fő stratégiai dokumentum, amelynek alapján az uniós és a hazai források bevonásával a magyar ipari termelést támogatja a kormány - mutatott rá. Hozzátette, stratégiai cél, hogy az ipari termelés bruttó hazai termékhez (GDP-hez) való hozzájárulása 30 százalékra emelkedjen 2020-ra. Ez reális az ipari termelés tavalyi egész évi 7,5 százalékos növekedési ütemét tekintve - hangsúlyozta Lenner Áron Márk.
Átmeneti lehet az ipari termelés megtorpanása elemzők szerint
Az autógyártók tavaly év végi leállása áthúzódott januárra, ezért februárban jelentős élénkülésre lehet számítani - értékelte az adatokat Suppan Gergely. ATakarékbank elemzője ebben az évben az ipari termelés 5,5 százalékos növekedésére számít a tavalyi 7,5 százalék után. Az Erste idén 4-5 százalékos növekedésre számít.