Gazdaság

Mérséklődő terhek és jobb feltételek

A pénzintézetek vállalják kölcsönzési aktivitásuk felpörgetését a következő két évben – közölte a Magyar Nemzeti Bank

A Magyarországon működő pénzintézetek a banki különadó mérséklődésével párhuzamosan élénkítik a hitelezési aktivitásukat, és ezáltal hozzájárulnak egy tartósan három százalék feletti gazdasági növekedés megteremtéséhez – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján közzétett beszámolóban, amelyben a Magyar Bankszövetség összesítette a pénzintézetek hitelezési vállalásait.

jegybank 20150522
A jegybanknak több elvárása is van a szolgáltatókkal szemben (Fotó: Csudai Sándor)

Jelentősen segíthet abban a banki különadó csökkentése – a kormány és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) közötti megállapodás alapján –, hogy a bankrendszer eredménye és ezen keresztül a belső tőkeképződési képessége erősödjön. A hitelezési képesség növekedése megteremti annak lehetőségét, hogy a bankrendszer egyre önállóbban, a korábbiaknál nagyobb mértékben támogassa hitelezési aktivitásán keresztül a gazdaság fenntartható növekedését. Ugyanakkor a hitelezési hajlandóság erősödése eddig hiányzott – áll a dokumentumban.

9 20150522

Az Erste Bank még 2015 februárjában vállalta az aktívabb hitelezést konkrét célszámokkal, az EBRD és a kormány között korábban kötött megállapodás keretében. Az MNB üdvözli, hogy a többi bank is követte az Erste példáját, és részben a jegybank szorgalmazására vállalta hitelezési aktivitása növelését. Jelezték, a bankok elsősorban a vállalati, és azon belül is a kis- és közepes vállalati (kkv) szektorban szeretnék növelni hitelezésüket 2015 és 2017 között. A jegybank becslései alapján a vállalati hitelállomány egyszázalékos növekedése 0,2 százalékkal emeli a GDP szintjét. Ha pedig a hitelállomány növekedése főként a kkv-szektorban valósul meg – ahol a munkahelyek többsége található –, az érdemben hozzájárul a foglalkoztatottság növekedéséhez is. Az MNB szerint hosszabb távon Magyarországon – a jegybanki programokra egyre kisebb mértékben ráutalva – évi hat-hét százalékos vállalati, évi tíz százalék körüli kkv- és visszafogott lakossági hitelállomány-bővülésre van szükség ahhoz, hogy a három százalék feletti gazdasági növekedés fennmaradjon. Ez egyúttal az MNB pénzintézetekkel szembeni hitelezési aktivitásra vonatkozó elvárása is.


Újabb felügyeleti bírságok

Az MNB újabb három pénzügyi intézménynél, az AEGON Magyarország Hitel Zrt.-nél, az UCB Ingatlanhitel Zrt.-nél és az MKB Bank Zrt.-nél állapított meg mulasztást a devizaalapú hitel és lízingszerződésekkel kapcsolatos elszámolások késedelmes megküldése miatt. A 4610 fogyasztónak késve kiküldő UCB Ingatlanhitel Zrt.-re 2,5 millió, míg az MKB Bank Zrt.-re – amely 9200 levelet egy nap, további 1796 értesítőt pedig hosszabb idejű késéssel postázott – négymillió forint bírságot rótt ki. Az AEGON Magyarország Hitel Zrt. – amelynek 2984 levelét hibás vonalkód miatt nem lehetett kézbesíteni – egymillió forint bírságot kapott. Az MKB közölte, az elszámolás határidőben lezajlott, ám egy előre nem látható technikai probléma miatt nem sikerült időben kiküldeni az összes elszámolási értesítőt. Idetartozik: az MNB utóvizsgálat keretében ellenőrzi, hogy a Lombard Lízing Zrt. teljesítette-e korábbi felügyeleti határozatát a forintalapú casco-díjak jogsértően devizában történt felszámítása ügyében. (HE)