Gazdaság
Merkel: A VW-botrány nem ront Németország hírnevén
Német lapok: 2008 óta tudtak a csalásról
Angela Merkel vasárnap a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádióban sugárzott interjúban egyebek között arról beszélt, hogy szerinte nem csorbít a német gazdaság jó hírnevén a VW-botrány. Rámutatott arra, hogy a cégnek amilyen gyorsan csak lehet, tisztáznia kell a dízelbotrány részleteit, és meghozni a szükséges intézkedéseket.
Miután már több országban felfüggesztették egyes VW-modellek eladását, szombaton Ausztráliában is ideiglenesen megtiltották a német cég egyes dízelmotorral ellátott utóinak az értékesítését. Azok után, hogy a Volkswagen ausztráliai képviseletének a vezetői tárgyaltak az ausztrál kormánnyal, bejelentették, hogy felfüggesztik az 1,6 és a 2,0 literes EA189-es dízelmotorral ellátott autók eladását.
A Volkswagen az idei év első hét hónapjában harminchétezer járművet értékesített Ausztráliában, tizenhárom százalékkal többet, mint egy évvel korában, és ezzel a VW ausztráliai piaci részesedése mintegy hat százalék volt.
Német sajtó: többen, régebben tudtak róla
A Bild am Sonntag szerint a VW-nél elindított belső vizsgálat első eredményei kimutatták, hogy az EA 189 típusú motor fejlesztése 2008-ban elakadt. A fejlesztőmérnökök röviddel a sorozatgyártás tervezett megindítása előtt belátták, hogy nem lehet egyszerre betartani a károsanyag-kibocsátási határértékeket, és az előírt szint alatt tartani a költségeket. A kiemelt fejlesztési projekt így veszélybe került. Végül az adatokat manipuláló szoftver telepítésével oldották fel a dilemmát.
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi hetilap arról írt, hogy a VW felügyelőbizottsága szerint a konszernben jóval szélesebb körben ismert volt a csalás, mint ahogy a botrány elején gondolták. A felügyelőbizottság sürgeti az új vezérigazgatót, Matthias Müllert, hogy mielőbb utazzon az Egyesült Államokba, és a cég nevében tanúsítson megbánást - írta a FAS, amelynek beszámolóját nem kommentálták a VW-nél.
Kormánybiztost nevezne ki az LMP
„A Volkswagen-botrányt Magyarország sem fogja megúszni” - fogalmazott Schmuck Erzsébet, aki szerint a kormány most kezdi belátni, hogy „hiba volt Magyarországot kiszolgáltatottá tenni az autóiparnak”. Ennek kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy a Volkswagen-botrány miatt a járműiparban megrendült bizalom más autógyártókra is kiterjedhet, ami Magyarországon is elbocsátásokkal járhat.
Az LMP-s politikus szerint a magyar gazdaság „torz” képet mutat. Egyfelől dinamikusan nő az ország GDP-je. Ez nagyrészt a multinacionális cégek profitjában jelentkezik - jegyezte meg Schmuck Erzsébet, aki szerint az emelkedő GDP-ből a magyar emberek nyolcvan százaléka semmit sem érzékel.