Gazdaság

Megütötték a forintot, 320 forint közelében az euró

Borús hangulatban indult az újév a befektetők számára

Nagyot gyengült a forint kora délutánra a bankközi devizapiacon elsősorban a kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulatnak köszönhetően. Az euróval szemben három egységgel 319-es szintig gyengült  az árfolyam, míg a dollár 265-ig erősödött a magyar fizetőeszközzel szemben.   

Folytatódott az év végi tendencia ami a dollár erősödését és az euró gyengülését jellemezte. A legnagyobb forgalmú devizapár árfolyama az 1,2050-es szintre esett, ami négy és féléves mélypontot jelent. Egy éve az eurót 1,37-es szinten kezdte az évet. Gyengén kezdte az évet a rubel is. A dollár-rubel árfolyam karácsonykor még 51-en állt, ma viszont már a 60-as szintet nyaldossa az árfolyam.

Az év első kereskedési napján több piacmozgató hatású hír is megjelent. A decemberi euróövezeti feldolgozóipari BMI 50,6 pontra nőtt a 17 havi mélypontnak számító novemberi 50,1 pontról, de nem érte el az előzetesként közölt 50,8 pontot. Az olasz mutató 19 hónapja legalacsonyabb szintre, 48,4 pontra süllyedt, de az euróövezet legnagyobb gazdaságában a feldolgozóipari kilátások viszonylag kedvezően alakulhatnak.

Mario Draghi nem lead
Az EKB elnöke szerint is nagyobb a veszélye a deflációnak, mint fél éve 

A másik piacmozgató hír Mario Draghi, az EKB elnökének interjúja. A jegybankár a Handelsblattnaknak elmondta, hogy egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy teljes körűen kidolgozzák a már régóta lebegtetett eszközvásárlási programjukat. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy sokkal nagyobb a defláció kialakulásának a veszélye az eurózónában, mint hat hónappal korábban. A decemberi inflációval kapcsolatos adatokat jövő héten ismertetik. Elemzők 0,1 százalékos deflációval számolnak  a fogyasztói árak novemberi 0,3 százalékos emelkedése után.

Az év első napján londoni elemzők előrejelzésükben arról írtak, hogy a görög belpolitikai válság, különösen az előre hozott választások várható eredménye miatt nőtt a kockázata annak, hogy Görögország az idén távozik az euróövezetből. Ezen tényezők hatására a nemzetközi tőzsdékén, igaz hogy csak mérsékelten, de visszaesést láthatunk. A nyersanyagok piacán folytatódott az olaj vesszőfutása. A Brent hordónkénti jegyzésára 56 dollárra, az amerikai könnyű nyersolaj jegyzése 52 dollárra süllyedt.