Gazdaság
Megúszható a kockázati biztosíték
A kedvezmények esetében kedvező, ha a vállalkozásnak nincs köztartozása

A fő szabály az, hogy a közúti fuvarozás útján, az Európai Unió más tagállamából Magyarország területére irányuló termékbeszerzés, valamint a belföldi forgalomban nem a végfelhasználó (bolti vásárló) részére történő első adóköteles termékértékesítés után kell megállapítani a kockázati biztosítékot – írta blogbejegyzésében Hegedüs Sándor, az RSM DTM adóüzletág vezető partnere. Közölte, a biztosíték mértéke a kockázatos termékek adó nélküli forgalmi értékének 15 százaléka, melyet folyamatosan lehetővé kell tenni. A biztosítékadási kötelezettség alól legegyszerűbben úgy mentesülhet valaki, ha a már minimum két éve működő vállalkozás kéri felvételét a köztartozásmentes adózói adatbázisba. A másik lehetőség a minősített adózói adatbázisban történő szereplés, de itt szigorúbb feltételek vannak.
Hegedüs szerint fontos, hogy a mentességre irányuló kérelem benyújtása illetékmentes, ám csak elektronikus úton küldhető be az adóhatósághoz. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a kérelem benyújtásának hónapját követő hónap tizedik napján veszi fel az adózót a köztartozásmentes adózói adatbázisba, ha az az előírt feltételeknek megfelel.
Hegedüs Sándor elmondta, az szerepelhet a köztartozásmentes adózói adatbázisban, akinek a közzétételt megelőző hónap utolsó napján nincs a NAV-nál nyilvántartott nettó adótartozása, köztartozása, sem behajthatatlanság címén nyilvántartott, de el nem évült adótartozása. Nyilatkozata alapján a közzétételt megelőző hónap utolsó napjáig esedékes bevallási és befizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tesz. Adószámát nem függesztették fel, nem áll csődeljárás, végelszámolás, illetve felszámolási eljárás alatt.
Változtatási igény
Az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer még nem alkalmas az éles üzemre, ezért a szakma javaslatot nyújtott be a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a rendszer módosítására – közölte a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége és a Magyar Szállítmányozói és Logisztikai Szolgáltatók Szövetsége a távirati irodával. A két szervezet egy komplex rendszer létrehozását javasolja, amellyel a teljes számlázási, nyomon követési rendszer zárttá válna. (NK)