Gazdaság
Megtakarítás az energiában új kereskedő segítségével
Célszerű olyan vállalattól vásárolni a villamos áramot, amely hosszú ideje működik a piacon

A cégek nem szoktak villamos energiát csak erőművektől vagy közvetlenül a tőzsdéről vásárolni (Ffotó: MH)
A teljes piacnyitást követően 2008. január 1-jétől a felhasználók szabadon dönthetnek arról, hogy melyik kereskedőtől vásárolják meg a működésükhöz szükséges villamos energiát. A felhasználók bármely villamosenergia-kereskedőtől kérhetnek ajánlatot, hiszen a villamosenergia-beszerzés nem földrajzi helyhez kötött. Mint azt az MVM Partner lapunkkal tudatta,
a kereskedőváltás leginkább azért érheti meg, mert az aktuális kereskedőnél érvényes feltételeknél kedvezőbbet is lehet találni más társaságnál. Ez nem csak az árban nyilvánulhat meg, hiszen a kereskedők kiegészítő szolgáltatásokat, jobb fizetési feltételeket vagy éppen egyszerűbb ügyintézést is ajánlanak.
A cégek ma már számos kereskedő ajánlatából választhatnak, de célszerű olyan társaságtól vásárolni a villamos energiát, amely hosszú ideje működik a piacon, ezért stabil beszerzési portfolióval és a vállalati igények széles körű ismeretével rendelkezik. Az MVM Partner tájékoztatása szerint kereskedőváltás előtt az ajánlatok mellett érdemes azt is megnézni, hogy a jelenlegi villamosenergia-beszerzési szerződés mikor jár le. Amennyiben még nem járt le és a szerződés megszüntetése feltételhez kötött, akkor a szerződést írásban kell felmondani a jelenlegi kereskedőnél a váltás időpontja előtt, a meghatározott feltételeknek megfelelően.
A legtöbb esetben az egyik ilyen feltétel a lejárt esedékességű tartozások kiegyenlítése. Innentől viszont egyszerű a cég dolga, hiszen a kereskedőváltás dokumentációját és teljes ügyintézését az érintettek térítésmentesen végzik, azzal összefüggésben nem számíthatnak fel díjat az ügyfélnek.
A kereskedőváltást a cég megbízása alapján az a villamosenergia-kereskedő is intézheti, akivel a felhasználó az új adásvételi szerződést megköti. Így ha a szerződés megszüntetése akadálytalanul lezajlik, a régi és az új kereskedő bejelenti a kereskedőváltás tényét, amelyet az elosztói engedélyes visszaigazol és megküldi a régi kereskedő részére az elszámoláshoz szükséges adatokat. Ezzel a folyamat le is zárul.
Az ügyfelek szolgáltatásváltáskor – amennyiben rendelkeznek információval az ilyen lehetőségről – leginkább a megbízhatóság, a kényelmes ügyintézés és a kedvező ár miatt döntenek. A 2002-ben alakult MVM Partner Zrt. Magyarország egyik legnagyobb energiakereskedője, a hazai energiapiac meghatározó szereplője. Az energiakereskedelmen és értékesítésen túl energetikai szolgáltatásaival régóta segítséget nyújt a villamosenergia-felhasználás optimalizálásában is. A nemzeti tulajdonú MVM Csoport tagjaként a legbiztonságosabb, legmegbízhatóbb energiakereskedő ellátásbiztonság szempontjából. Kedvező árú szolgáltatásaival hozzásegíti a vállalkozásokat versenyképességük növeléséhez, költségeik csökkentéséhez, mindemellett pedig valamennyi ügyfelének segítőkész, szakértő munkatársakból álló személyes kapcsolattartó áll a rendelkezésére.
A piackutatások eredményei azt mutatják, hogy a viszonylag alacsony energiaigényű vállalatok csak akkor vágnak bele kereskedő váltásba, és az azzal járó – vélt – adminisztrációba, ha annak már komolyabb anyagi előnyét látják. Az intenzív fogyasztást képviselő, energiafelhasználásban tudatos vállalatok viszont már pontosan meg tudják fogalmazni igényeiket és elvárásaikat a kereskedők felé, ami befolyásolja a kereskedő-váltás gyakoriságát. A magyarországi villamosenergia-felhasználás húsz-harminc százaléka import. Évenként ez az arány kis mértékben ugyan, de változhat.
A cégek nem szoktak csak erőművektől vagy közvetlenül a tőzsdéről vásárolni, mert ebben az esetben önálló mérlegkör működtetésére lennének kötelezettek, ezért inkább a kereskedőktől veszik meg a „tőzsdei termékeket” is.