Gazdaság
Megszólalt a GVH a Tv2 ügyében
A TV2 vitatja a Megapolis opciós jogát
Basa Andrea, a GVH szóvivője kifejtette: a versenytörvény rendelkezései szerint a vállalkozások összefonódásához a GVH engedélyét kell kérni, ha a kérelmező és a kérelmezett vállalkozáscsoport előző évi nettó árbevétele együttesen meghaladja a 15 milliárd forintot, és a vállalkozáscsoportok külön-külön az előző évben elérték az 500 millió forintos árbevételt.Kiderült, hogy mégis van ilyen papír, csak nem így hívják.
Újabb fordulat Tv2 ügyben
Eközben 444.hu megszerezte a dokumentumot, amelyet Simon Zsolt írt alá, a D6D nevú cégben lévő üzletrészének átruházásról, amelyet 2013. december 23-án írták alá. A papír alján ott az ügyvédi bejegyezés, hogy a nyilatkozat október 13-án hatályba lépett.
A kereskedelmi tévé korábbi tulajdonosa, a Pro-7Sat.1 (P7S1) tavaly tavasszal nem közvetlenül Dedericknek és Simonnak adta el a tévétársaságot, hanem egy öt cégből álló láncot iktattak közbe. A lánc végére a CCA és D6D került, az előbbinek Dederick, az utóbbinak Simon volt a tulajdonosa - írta keddi számában a Népszabadság. A két tulajdonos a 444.hu portál információ szerint tavaly októberében saját maguknak értékesítik névértéken, 250 ezer forintért a CCA és a D6D tulajdonában álló üzletrészeket, így közvetlenül válnak a CCA-D6D Kft. tulajdonosaivá, ennek célja az lehetett, hogy így próbálták kiüresíteni a Megapolis vételi jogát.
Decemberben kezdődtek a puhatolozó tárgyalások Andy Vajna cégével, a Magyar Broadcasting Kft-vel, de az üzlet tágya nem a CCA-D6D jogutódja, a TV Media Group Holdings Kft., hanem az alá tartozó üzemeltető cég, a TV2 Média Csoport Kft. Ennek oka lehet, hogy a jogfolytonosság itt már nem, vagy nem egyértelműen mutatható ki azokkal a cégekkel, amikre az opciós szerződések vonatkoznak - olvasható a portálon.
Simicska Lajos üzlettársa Fonyó Károly cége, a Megapolis Media kezdeményezte a cégbíróságon a tulajdonjoguk bejegyzését a holdingcégben hétfőn, amely csütörtöktől, vagyis éppen attól naptól hatályos, amikor Vajnáék bejelentették a vásárlást.
A TV2 vitatja a Megapolis opciós jogát
A TV2 nem tartja jogszerűnek sem a Megapolis Média Vagyonkezelő Zrt. opciójának alapítási körülményeit, sem pedig az opció lehívását, ezért megteszi a szükséges jogi lépéseket - közölte a TV2 kedden az MTI-vel.
A TV2 jelenlegi tulajdonos-ügyvezetői 2013-ban kölcsönt kaptak egy magánszemélytől, azonban a kölcsön felét rövid időn belül visszautalták. Az opciós szerződés, amely a Double 6 Dominoes Kft. és CCA Vízió Kft. üzletrészeire jött létre, a kölcsön biztosítékául szolgált - áll a közleményben.
A kölcsön fennmaradó részét - a felek szóbeli megállapodása szerint - a TV2 jelenlegi tulajdonosainak egyelőre nem kellett visszafizetniük, a kölcsönszerződés módosítására azonban nem került sor. A kölcsönt adó nem követelte a kölcsön fennmaradó összegének visszafizetését.
Így minden szempontból teljesen váratlan és meglepő volt, hogy a Megapolis Média Vagyonkezelő Zrt. - minden előzetes egyeztetés vagy figyelmeztetés nélkül - hivatkozott opciós jogának érvényesítésére. Azt pedig végképp elfogadhatatlannak tartja a TV2, hogy erről a Magyar Broadcasting Co. Kft.-vel október 15-én megkötött adásvételi szerződés aláírását követően értesítették a TV2 tulajdonos-menedzsmentjét.
"Nem tartjuk jogszerűnek sem a hivatkozott opció alapításának körülményeit, sem a lehívását, és megtesszük a szükséges jogi lépéseket. Ugyanakkor megerősítjük, hogy az opció lehívására tett kísérlet nem érinti a Magyar Broadcasting Co. Kft.-vel október 15-én kötött adásvételi szerződést, sem a TV2 működését, sem a partnerekkel megkötött és megkötendő szerződéseket, valamint a munkavállalókkal szembeni kötelezettségeket" - áll a közleményben, amely így fejeződik be: "jelenleg a ProSiebenSat.1 közreműködésével dolgozunk a tranzakció lezárásán".
Versenytörvényi vonatkozások
A versenytörvény rendelkezései szerint, egyszerűsített eljárásban egy fúziós kérelem 30 napon belül bírálandó el. Szintén törvényi előírás, hogyt a vállalkozások összefonódásához a GVH engedélyét kell kérni, ha a kérelmező vállalkozáscsoport és a kérelmezett vállalkozáscsoport együttes előző évi nettó árbevétele meghaladja a 15 milliárd forintot, és a TV2-ügyben érintett mindkét vállalkozáscsoport előző évi nettó árbevétele - külön-külön - meghaladja az 500 millió forintot.
A versenytörvény rendelkezései szerint egyszerűsített eljárásban egy fúziós kérelem 30 napon belül bírálandó el. A GVH az egyszerűbb megítélésű fúziós ügyekben többnyire a törvényi kereteknél lényegesen rövidebb idő alatt szokott döntést hozni - fejeződik be a versenyhatóság közleménye.