Gazdaság

Megnyugtató gazdasági növekedés

Nem nagyon viselte meg a magyar gazdaságot az európai uniós források elapadása az idei év elején – derül ki a Világgazdaság mutatószámából. A Gyorsulási Irányadó (GYIA) szerint a gazdasági növekedés szerkezete kiegyensúlyozott maradt az év első hónapjaiban.

Az alacsony infláció hatására a reálkamat továbbra is nagyon alacsony, miközben pumpálják a pénzt a gazdaságba, hiszen a pénzkínálat reálértéke dinamikus növekedést mutat. Az Ifo-index emelkedett, és a BUX teljesítményével sincs gond, ugyanakkor a rövid és a hosszú lejáratú állampapí-rok közötti kamatkülönbség növekedése nem túl kedvező jel.

Az átlagkeresetek növekedése, a munkakeresés átlagos időtartamának csökkenése, valamint az ipari termelés emelkedése azonban megnyugtató. Mindez olyan erős támaszt nyújthat a gazdaságnak, amely a következő hónapokban is éreztetheti kedvező hatását, igaz, az ipari rendelésállomány adatai voltak már jobbak is az elmúlt hónapokban. A fogyasztási hitelek a kedvező konjunkturális helyzet ellenére sem kellenek a lakosságnak, de a fogyasztás dinamikusan növekszik.

Elemzők arra számítanak, hogy a növekedés veszíthet lendületéből a következő hónapokban, de nem esik két százalék alá az idén. Termelési oldalról az ipar és a szolgáltatások, felhasználási oldalról pedig a lakossági fogyasztás és az export segítheti a GDP-bővülést. A beruházások az elapadó EU-források miatt rosszul teljesíthetnek a következő hónapokban, ezt a Magyar Nemzeti Bank próbálja ellensúlyozni hitelezést támogató programjaival.