Gazdaság
Megkegyelmezett az EKB Athénnak
Holnap lejár a Görögországnak szánt csomag, és csak pénteken szavaznak a nemzetközi hitelezőkkel kötendő megállapodásról
Balatoni András (Fotó: Horváth Péter Gyula)
Akkor lesz a legnagyobb gondban Görögország, ha az Európai Központi Banknál (EKB) esedékes, július 20-án lejáró fizetési határidőt nem tartja be - állítja az ING Bank vezető elemzője. Ekkor ugyanis az EKB is abbahagyja a görög bankok likviditásának finanszírozását, így tőkekorlátozások várhatók az országban. Nem lesz megfelelő mennyiségű euró arra, hogy az emberek kivegyék a bankból a pénzüket, vagy megkapják a fizetésüket – mondta el az MTI -nek Balatoni András.
Az elemző úgy véli, ha Görögország kilép az euróövezetből (Grexit) és bevezetik a drachmát, akkor a GDP nyolc százalékára rúgó recesszió lesz az országban, ám ha Athén vállalja a megszorítások költségeit, akkor is két-három százalékos recesszióba süllyed a görög gazdaság, de nem lesz bankpánik, és az EKB is folyamatosan biztosítja a likviditást. A Grexit hatását, a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság nagymértékű csökkenését a régióban leginkább Magyarországon és Lengyelországban éreznék meg, mivel itt a legmagasabb a külföldi befektetők aránya a kötvénypiacon.
Elkerülhetetlen lehet a Grexit
Egyre többen vélekednek úgy, hogy az Eurócsoportnak immár azon a B terven kellene gondolkodnia, amelynek eddig még a létezését is tagadták. Ez a Grexit, vagyis Görögországnak az eurózónából való kényszerű távozása. Az Európai Központi Bank ugyan nem állította le a támogatást, azzal azonban, hogy annak szintjén nem változtattak, halálra ítélték a rendszert – vélik elemzők. Jörg Schelling osztrák pénzügyminiszter a Die Presse című lapban azt nyilatkozta, hogy „Athén kilépése az euróövezetből elkerülhetetlennek látszik”. Ám erre technikailag csak úgy kerülhet sor, ha Görögország először az EU-ból kéri a kilépését, és ehhez megkapja a jóváhagyást a tagországoktól is.