Gazdaság

Megdöbbentően sokan hagyták el a keleti régiót

Aggasztó adatokat közöltek a Nemzetközi Valutaalap elemzői: 1990 óta Kelet-Európából tizennyolcmillió ember vándorolt ki, főleg Nyugat-Európába és az Egyesült Államokba.

A statisztika a teljes régiót érinti: nemcsak az uniós tagállamokat, de majdnem a teljes Balkánt és ahazánktól Keletre fekvő európai államokat is. A számítások szerint a visegrádi országokat és Szlovéniát magába foglaló területről az elvándorlók száma megközelíti a hatmilliót, ami a hatvanhatmilliós lélekszámot figyelembe véve közel tízszázaléknyi emigránst jelent. Az elemzés azonban nem foglalkozik azzal, hány fő tér haza a kinti tartózkodás után. A kivándorlás legfőbb oka gazdasági jellegű: a leginkább fiatal, szakképzett emberek a jobb fizetés és a jobb munkakörülmények miatt döntenek hazájuk elhagyása mellett.

A valutaalap szakemberei rámutattak: ugyan a hazaküldött pénzek egyes térségbeli országokban akár GDP-arányosan is óriási összeget tesznek ki, a jelenség mégis hátrányosan érinti az adott gazdaságot. Nemcsak csökkenti a szakképzett munkaerő arányát visszavetve ezzel a növekedést, de az agyelszívás miatt a későbbi felzárkózás lehetőségét is kizárhatja, a társadalmi korfa pedig egyre rosszabb képet mutat.