Gazdaság

Megállapodtak a korrupció elleni harcról

Összefog a kormány a világ számvevőszékeivel

A kormány az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kezdeményezésére donori megállapodást kötött a számvevőszékek világszervezete (INTOSAI) Fejlesztési Kezdeményezésével (IDI) a korrupció elleni harc érdekében. Magyarország anyagilag is támogatja a programot.

Szijjártó 20160223
Szijjártó Péter és Einar Gorrissen, a számvevőszékek világszervezete Fejlesztési Kezdeményezésének főigazgatója. Háttérben: Pintér Sándor belügyminiszter és Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke (Fotó: MTI - Máthé Zoltán)

A külföldi beruházások jelentős mértéke bizonyítja, hogy a határon túli vállalatok elégedettek a magyar döntéshozatali rendszerrel – mondta tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az INTOSAI-val kötött megállapodás bejelentésekor. A tárcafő kifejtette: ahhoz, hogy Magyarország sikeres lehessen, alapvetően a külfölddel ápolt kapcsolataiban kell sikeresnek lennie. Egy rendkívül nyitott gazdaságban az exportteljesítmény és a beruházások befolyásolják annak teljesítményét. A sikereket ugyanakkor a lassúság és a tisztességtelen, korrupt magatartás akadályozza.

Szijjártó beszédét idézve a távirati iroda kiemelte: az elmúlt esztendő a magyar külgazdasági rekordokról és csúcsdöntésekről szólt, soha nem volt ilyen magas az export és a külkereskedelmi többlet. Tavaly hatvanhét sikeres beruházási projektet hajtottak végre, a legtöbb munkahelyet teremtő külföldi beruházások német, amerikai, kínai, indiai és japán cégekhez kötődnek.

Domokos László, a számvevőszék elnöke kijelentette: Magyarország elkötelezett a korrupció elleni harcban. Ezért a kormány úgy döntött az ÁSZ szakmai javaslata alapján, hogy 129 millió forintos támogatást nyújt az INTOSAI Fejlesztési Kezdeményezésének a közös munka támogatására. Az összeg a számvevőszék 2014. évi működési megtakarítása.

Pintér Sándor belügyminiszter előadásában emlékeztetett, hogy az Eurobarometer szerint az EU-n belül Magyarországon sikerült az utóbbi időszakban a legnagyobb mértékben, tíz százalékkal csökkenteni a korrupciót. Ezt folytatva Pintér a jövő feladatai közé sorolta az informatikai fejlesztések továbbvitele mellett a működési szabályzatok felülvizsgálatát valamennyi szervnél. Továbbá bevezetik az állami vállalatok könyvvizsgálóinak ötévente kötelező rotációját is. Einar Gorrissen, a Fejlesztési Kezdeményezés főigazgatója üdvözölte az ÁSZ támogatását, és közölte: a megállapodással Magyarország a legnagyobb támogatója a projektnek.

Ehhez kapcsolódva az ÁSZ négynapos korrupcióellenes szemináriumot rendezett, amelyen több mint húsz ország közel negyven számvevőszéki szakértője vett részt.