Gazdaság

Még mindig sok eladó hiányzik a boltokból

Egyre többeket foglalkoztatnak teljes munkaidőben a meglévő dolgozók közül

Nem enyhült a munkaerőhiány a kiskereskedelemben, tavaly ugyanannyi eladó hiányzott a boltokból, mint két évvel korábban, viszont az üzletek több álláshirdetést adtak fel.

Az eladók létszáma semmit sem változott 2017 eleje és vége között, azonban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma nőtt másfél ezerrel – derül ki a Blokkk.com szakportál összegzéséből. Eközben a részmunkaidősök száma azért csökkent ugyanennyivel, mert a meglévő dolgozókat kezdték el nagyobb arányban teljes munkaidőben alkalmazni. A részmunkaidős foglalkoztatás elsősorban a diszkontoknál jellemzőbb, ahol magasabbak az órabérek is.

Az eladólétszám 2016-hoz képest sem változott, csak az álláshirdetések száma nőtt. A legnagyobb áruházláncok honlapjain ugyanakkor semmit sem változott az álláshirdetések száma, viszont, ahogyan írtuk, a feladott hirdetések messze nem fedik a valójában betöltetlen állások számát, a nagyobb láncoknál pedig az is bevett gyakorlat, hogy a munkakör és nem feltöltendő létszám szerint keresnek. Egyes fejvadászcégek szerint az eladók keresettsége megközelíti a klasszikusan hiányszakmának számító informatikusokét.

A létszámhiányt a keresetek növekedése sem csökkentette, Az eladók, pénztárosok, árufeltöltők havi bruttó átlagkeresete a boltokban tizennyolc százalékkal, 32 ezer forinttal nőtt egy év alatt, 179 ezer forintról 211 ezer forintra. A munkaerőpiac oldaláról az adott üzlet régiója és a település sem elhanyagolható szempont. Az ország középső régiójában, Pest és Fejér megyében mondható a legkedvezőbbnek a portál szerint, míg dolgozók és munkalehetőségek tekintetében e gyűjtés szerint Nógrád megye számít a leghátrányosabb régiónak. A kiskereskedelemben is meglévő tendencia az elvándorlás, kicsivel jobb, akár már néhány ezer forinttal magasabb bérért is munkahelyet váltanak az eladók.