Gazdaság

Még mindig növekszik az ipari termelés

Glattfelder: a nyári szabadságolások ellenére is kiemelkedően jól teljesített az ipar

Augusztusában az ipari termelés volumene 6,2 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest a nyers és a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint egyaránt - jelentette a második becslése alapján szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 2,0 százalékkal csökkent. Az adatok megegyeznek az október 7-én közölt első becsléssel. A termelés 2015 első nyolc hónapjában 6,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.

Augusztusban az ipari export 9 százalékkal emelkedett éves szinten, a feldolgozóipar exportértékesítésének több mint egyharmadát adó járműgyártás kivitele 17 százalékkal nőtt. Az ipar belföldi értékesítése 2,5 százalékkal nőtt, ezen belül a feldolgozóiparé 7,5 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban.

Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2014 augusztusához viszonyítva a feldolgozóipar termelése 7,1 százalékkal emelkedett, a csekély súlyú bányászaté 24 százalékkal visszaesett, az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 4,9 százalékkal nőtt.

 A feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban nőtt a termelés, ötben volumencsökkenést mért a KSH az előző év azonos hónapjához képest. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét adó járműgyártás kibocsátása 17,8 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban. A kimagasló teljesítményt az iparág rendelési mutatói is tükrözik - közölte a KSH. A feldolgozóipari rangsorban második alág, a feldolgozóipari termelésből 13 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 4,2 százalékkal emelkedett.

A harmadik legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelés majdnem egynyolcadát képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 1,2 százalékkal nőtt. Az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása 29 százalékkal bővült, a híradás-technikai berendezés gyártása 18,2 százalékkal visszaesett. 

Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 28 százalékkal a közepes súlyú vegyi anyag, termék gyártása nőtt, amiben elsősorban az alacsony bázis hatása játszott szerepet. Folytatva a növekedési trendet, a műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 13,5 százalékkal bővült, főként külpiaci eladások kedvező alakulása miatt. A kisebb súlyú gyógyszergyártás idén először csökkent, 9,3 százalékkal, nagyrészt a külpiaci kereslet számottevő csökkenése miatt. A gép, gépi berendezés gyártása 13 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban az alág legnagyobb súlyú szakágazata, a motor, turbina gyártása visszaesése miatt.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 2,4 százalékkal emelkedett 2014 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 27 százalékkal nőttek, az új exportrendelések 0,9 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány volumene 9,9 százalékkal meghaladta a 2014. augusztusit. Az év első 8 hónapjában az ipari termelés 6,6 százalékos bővülése mellett az összes értékesítés 64 százalékát adó külpiaci eladások volumene 8,7, a 36 százalékát képviselő hazai értékesítésé 3,0 százalékkal nőtt.

Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 4,1 százalékos bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,8 százalékos létszámnövekedés mellett következett be. Magyarország területi egységei közül az ipari termelés minden régióban nőtt, a legnagyobb mértékben, 11,4 százalékkal Dél-Alföldön, a többi régióban 4,0 és 9,8 százalék között.

Glattfelder: a nyári szabadságolások ellenére is kiemelkedően jól teljesített az ipar

Augusztusban kiemelkedően jól teljesített a magyar ipar, az ekkor jellemző nyári szabadságolások, gyárleállások ellenére is - értékelte Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán a frissen közölt augusztusi ipari termelési adatokat. Glattfelder Béla hangsúlyozta, hogy a 6 százalék feletti növekedés európai uniós szinten is az egyik legmagasabb lehet. Úgy vélte, elsősorban az export jelentős bővülése húzta az ipart. Hozzáfűzte, ennek köszönhetően Magyarország idén rekordnagyságú külkereskedelmi többletet érhet el.

Az államtitkár szerint ezt segíti, hogy az eddigi időszakról rendelkezésre álló adatok szerint jól teljesített a magyar gazdaság, ezenkívül a rendelésállomány és az exportlehetőségek alapján a feldolgozóipari, ipari export további bővülésében lehet bízni. Ezzel párhuzamosan az import várhatóan nem fog megugrani, mert az abban meghatározó energiatermékek ára az alacsony olajár miatt nem fog tovább emelkedni. Kifejtette, a járműipar teljesítménye jó volt augusztusban, hiszen a termelés 17,8 százalékkal nőtt éves összevetésben, a járműipari export pedig 17 százalékkal bővült. A gyógyszeripar augusztusban némiképp visszaesett, aminek hátterében az oroszországi külpiaci megrendelések csökkenése, az embargós hatás érződik - közölte Glattfelder Béla. Elmondta, az elektronikus fogyasztási cikkek, illetve a vegyipari termékek gyártása ugyanakkor dinamikusan bővült, ami arra utal, hogy a magyar ipar keresleti réseket talált a világpiacon.     Glattfelder Béla szerint a dízelbotrány hatásait egyelőre nehéz megbecsülni, a kormány minden támogatást megad a magyar autógyártóknak ahhoz, hogy túllépjenek a nehézségeken. A botrány remélhetőleg nem vezet majd a megrendelés-állomány visszaeséséhez, és a magyar autóipar kellően rugalmasnak bizonyul majd ahhoz, hogy piaci réseket találjon - vélekedett.     

Az államtitkár szerint a környezetvédelem irányába való elmozdulás, az egyre hatékonyabb motorok kifejlesztése, a hibrid technológia és az elektromos autók elterjedése előnyös az országnak, és újabb beruházásokat generálhat az ebből szempontból egyébként is vonzó Magyarországon.

Az NGM szerdai, MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte, hogy már két éve folyamatosan bővül a hazai ipar, valamint, hogy a rendelésállomány szintje és a magas külső autókereslet azt mutatja, a következő hónapokban tovább folytatódhat a növekedés.

A feldolgozóipar 13 alága közül öt kivételével mindegyikben növekedés történt. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét képviselő járműgyártásban és a szorosan hozzá kapcsolódó gumiiparban 13 százalék feletti bővülés volt tapasztalható éves összehasonlításban. A két szakágazat a növekedéshez összesen 5,4 százalékponttal járult hozzá, ami nagyrészt a kiépült kapacitástöbbletnek és a tartósan magas külső autóipari keresletnek köszönhető - fejti ki a tárca.  Hozzáteszik: területi bontásban is egységes képet mutat az ipari kibocsátás növekedése, mivel az előző év azonos időszakához képest minden régióban emelkedés volt mérhető.

Az NGM szerint az ipari kibocsátás bővülését segítheti a következő időszakban, hogy a kis- és középvállalkozások számára júliustól elérhető európai uniós támogatások egy része termelési kapacitásbővítésre fordítható.