Gazdaság

Még mindig nő a kiskereskedelmi forgalom

NGM: három éve folyamatosan bővül a kiskereskedelem

Júniusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest - jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 9,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,6 százalékkal haladta meg az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az egy évvel korábbi adatokat.

A január-júniusi időszakban a forgalom volumene - szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint - 5,2 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,8, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 8,2, az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,7 százalékkal haladta meg az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene a 2015. január-júniusi időszak adatait. 

A júniusi kiskereskedelmi adatokra vonatkozó második becslését augusztus 25-én közli a KSH.

NGM: három éve folyamatosan bővül a kiskereskedelem

A kiskereskedelmi forgalom harminchat hónapja, három éve folyamatosan bővül, az elmúlt egy évben a januári gyengébb időszakot leszámítva minden hónapban 4-5 százalékos volt a növekedés az előző év azonos időszakához képest - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.

Marczinkó Zoltán szerint a kiskereskedelmi forgalom júniusi 5,7 százalékos növekedése mögött az húzódik meg, hogy többen dolgoznak az utóbbi időben, kisebb lett a személyi jövedelemadó-kulcs és magasabb a bruttó átlagbér. Az alacsony infláció a reálbérekben is megmutatkozik, több pénz marad az embereknél, többet szánnak költésre - tette hozzá.

Kifejtette: az élelmiszereknél 3-4 százalék közötti, a nem élelmiszer kategóriában, ahová a csomagküldő szolgálatok is tartoznak, majdnem 10 százalék, az üzemanyag-forgalomban 3,6 százalék az emelkedés. Megjegyezte: az üzemanyag-forgalom volumennövekedése 10 százalékos árcsökkenés mellett valósult meg.

Elemzők: tartós maradhat a kiskereskedelmi forgalom bővülése

Egyebek mellett a reálbérek növekedésének, a foglakoztatás emelkedésének, valamint a fogyasztás erősödésének köszönhetően az év további részében is tartós maradhat a kiskereskedelmi forgalom bővülése az MTI-nek nyilatkozó makrogazdasági elemzők szerint. 

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője éves átlagban 5 százalék körüli kiskereskedelmi forgalomnövekedésre számít, a tavalyi 5,8 százalékos bővülés után. A fogyasztás bővülését a reálbérek jelentős növekedése, a foglalkoztatás emelkedése, a személyi jövedelemadó (szja) csökkentése, valamint a lakástámogatások kiterjesztése és a lakáspiac élénkülése is támogathatja. Arra is rámutatott, hogy bár idén a nettó reálbérek 6,5 százalék körül emelkedhetnek, azonban az egyes ágazatokban jelentkező szakemberhiány miatt lényegesen gyorsabb lehet a bérkiáramlás, az az a reálbérek a vártnál nagyobb mértékben emelkedhetnek, így a kiskereskedelmi forgalom bővülése akár a várakozásokat is meghaladhatja. Hozzátette: az első negyedévi 4,4-ről, a második negyedévben 6 százalékra gyorsult a kiskereskedelmi forgalom növekedése, ez pedig hozzájárulhat a GDP növekedés gyorsulásához a második negyedévben. 

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiskereskedelmi forgalom bővülése júniusban a munkanaphatással kiigazított index alapján nem változott az előző hónaphoz képest, azonban a szektor így is várakozásokon felül teljesített. Mindez a fogyasztás fokozatosan emelkedésével és a lakosság rendelkezésre álló jövedelem tartós bővülésével magyarázható. Az elemző szerint a második negyedéves GDP-növekedés éves szinten eléri majd a 2,3 százalékot.   

Virovácz Péter közölte: a nem-élelmiszerjellegű boltok forgalmának 9,7 százalékos bővülése a labdarúgó Európa-bajnokságnak köszönhető, hiszen ennek következtében megnőtt az elektronikai és egyéb tartós fogyasztási cikkek, valamint a szurkolói kellékek vásárlása. Hozzátette:az üzemanyagárak 3,6 százalékos emelkedése egyrészt a tavalyi magas bázis, másrészt a fogyasztók árérzékenységének a következménye, hiszen júniusban az üzemanyagárak havi összevetésben emelkedtek.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint az kiskereskedelmi forgalom növekedését többek között a vasárnapi zárva tartás feloldása is segítette. Az elemző úgy vélte, hogy az év második felében is hasonló ütemű növekedés várható, az év egészében pedig 5 százalékot meghaladó bővülést vár. Hozzátette: az idén a háztartások fogyasztása lehet a GDP növekedés elsődleges motorja.