Gazdaság
Még magasabb lehet a fizetés
Hétindító. Erőteljes béremelkedés jöhet a Bloomberg konszenzusa szerint

Ma közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a januárra vonatkozó átlagkereseti statisztikát. Háda Bálint közgazdász lapunknak azt mondta: erőteljes béremelkedésre számít, idézte a Bloomberget, amelynek konszenzusa szerint 9,3 százalékos emelkedést láthatunk majd. Emlékeztetett: januárban – a tavaly novemberi bérmegállapodás miatt – emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum is, ez pedig látszani fog a statisztikán. Hangsúlyozta: mindez jót tesz a fogyasztási adatoknak is, főleg akkor, ha az infláció is abban az ütemben növekszik majd, mint azt az elmúlt hónapokban láttuk. Tavaly decemberben a bruttó keresetek 5,7 százalékkal, a nettók 7,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A közfoglalkoztatottak nélkül számolva 5,5 százalékos és 7,1 százalékos volt a bruttó és a nettó keresetek éves emelkedése, ezzel meghaladták a 305 ezer, illetve 203 ezer forintot.
Ugyancsak ma publikálja a KSH a kereskedelmi szálláshelyek januári forgalmára vonatkozó adatait. Tavaly decemberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 20,5, a belföldi vendégek által eltöltötteké 8,6 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest, így 14,4 százalékkal nőtt a szálláshelyek forgalma.
Kedden közli a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) részletes tájékoztatóját az államháztartás központi alrendszerének 2017. február végi helyzetéről. A március 7-én közölt előzetes adatok szerint 180,4 milliárdos többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere február végén, amely az elmúlt több mint másfél évtized legkedvezőbb egyenlegének számít; a februári többlet 57 milliárd forint volt.
Csütörtökön közli a KSH a januári kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó második becslését. A március elején kiadott első becslés alapján januárban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,7, naptárhatástól megtisztítva 3,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Elemzők szerint biztatóan indult az év a kiskereskedelemben, a szakértők úgy vélik, hogy az idei GDP-növekedést is főleg a háztartások növekvő fogyasztása generálhatja.
Ugyancsak csütörtökön tájékoztat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a fizetési mérleg és külfölddel szembeni állományok tavalyi utolsó negyedéves alakulásáról és a korábbi negyedévek revíziójáról. Tavaly a harmadik negyedévben a külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség, a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege kiigazítás nélkül 2,469 milliárd euró, 766 milliárd forint volt. A finanszírozási képesség előző negyedévhez képest bekövetkezett emelkedésében elsősorban az EU-tól kapott tőketranszferek növekedése játszott szerepet a korábbi tájékoztatás szerint.
Aznap tart beszédet Janet Yellen, az amerikai jegybank szerepét betöltő tartalékbankrendszer, a Fed elnöke. A piaci várakozásoknak megfelelően a Fed múlt héten megemelte az irányadó alapkamatot, az elnök eheti beszéde arra vonatkozhat, hogy megerősíti: nyárra, illetve év végére újabb kamatemeléssel készülhet a szervezet. Háda Bálint megjegyezte: azért nem vár meglepetést, mert a múlt heti emelés óta nem látott nyilvánosságot olyan statisztika, amely nagyban változtatná a Fed terveit.
Pénteken érkeznek szolgáltató- és feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexek az Európai Unióból és Németországból is. Háda nem vár érdemi változást az eddigi trendekhez képest, és további enyhe javulásra számít. Megjegyezte: abból a szempontból lehetnek érdekesek az adatok, hogyha jobb számok jelennek meg a vártaknál, akkor azok a várakozások erősödhetnek, hogy az Európai Központi Bank esetleg azelőtt emelheti az irányadó kamatot, hogy befejezné az eszközvásárlási programját.