Gazdaság

Még az alacsonyabb rezsiszámla fizetését is megérezzük

Lakossági energiahatékonysági beruházásokra elérhetők lesznek uniós pénzek

A rezsicsökkentés miatt ma már a legolcsóbbak közé tartozik Budapesten a villany és gáz ára az európai fővárosok közül, de nemzetközi összehasonlításban annak kifizetése egy átlag magyar háztartás számára még mindig kiemelkedően nehéz – derült ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal júliusi jelentéséből.

rezsi
Kevesebbet kell költenünk a számláinkra, ha javul az ország energiahatékonysága (Fotó: Kövesdi Andrea)

Az EU huszonnyolc fővárosának energiaárait vásárlóerő-paritáson mérték össze, azaz megvizsgálták, hogy mennyire megterhelő az európai átlagfogyasztók számára a villany és gáz árának családi büdzséből való kigazdálkodása. A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) közleménye szerint ennek egyik oka, hogy a magyar háztartások energiahatékonysága igen rossz, az uniós rangsorban az utolsók között vagyunk. A magyar háztartások magas rezsiköltségeit tehát nemcsak a viszonylag még mindig magas energiaárak okozzák, hanem jelentős részben a huzatos ablakok, szigeteletlen falak, elavult fűtésrendszerek.

Magyarország különösen sokat profitálna, ha javítana az energiahatékonyságon, hiszen az ország energiafogyasztásának negyven százaléka a lakásokhoz kötődik. Rengeteg importgázt válthatnánk ki úgy, hogy közben a háztartások rezsije is tovább csökken – áll a MEHI közleményében. Különös aktualitást ad az energiahatékonyság témájának az orosz–ukrán krízisből fakadó, egész Európát fenyegető gázhiány, figyelmeztet az intézet. Magyarország még nem tett sokat az energiahatékonysági potenciál kiaknázására. A MEHI azonban üdvözli, hogy a 2014 és 2020 közötti uniós költségvetési ciklusban már lakossági energiahatékonysági beruházások támogatására is elérhetők lesznek a források.